Anjiyo

Anjiyo Anestezi Gerektirir Mi?

Anjiyo Anestezi Gerektirir Mi?

Anjiyo tedavi yöntemi değil daha çok damar yollarının tıkanık olup olmadığını teşhis etmek için kullanılan teşhis yöntemleri arasında yer alıyor. Kalp ve damar bölümünde muhtemelen efor ve bazı tetkikler sonrası teşhis konulamaz ise doktor bir şeylerin ters gittiği kanısında olduğu zaman muhtemelen anjiyo yapmak ister. Anjiyo hayatınıza engel olacak bir operasyon değildir. Aslında hastalığınızı teşhis etmenin en doğru yollarından biridir.

Her hasta ameliyat ve küçük operasyonlardan çekinebilir. Anjiyo ve sonrasında oluşabilecek tedavi yöntemleri sizi korkutabilir. Ama hayatınızın geri kalanını teşhis koyarak daha sağlıklı geçirmeniz için uygulanması gerekir. Özellikle akla takılan sorular arasında ‘’anjiyoda anestezi yapılıyor mu?’’ oluyor.

Uzman doktorlar tarafından yapılan açıklamalar kafanızda oluşan soruları gidermeye yardımcı olacak.

Anjiyo Kesinlikle Yapılması Gerekir Mi?

Kalp ve damar hastalıklarının belirlenmesi için uygulanan teşhis yöntemleri arasında yer alır. Anjiyo koroner damarlarda daralma ve tıkanıklık olup olmadığı hakkında bilgiye ulaşmak için yapılması gereken küçük bir operasyondur.

İlk önce şunu algılamak gerekir. Anjiyo bir tedavi yöntemi değil, damar yollarını görüntüleme ve teşhis koyma yöntemidir.

Anjiyo Kararı Nasıl Verilir?

Kalp ve damar yollarında tıkanıklık olduğu düşünülen hastalar için uzman doktorlar tarafından anjiyografi yapılması ön görülür.

Anjiyo Tehlikeli Mi? Alerji Yapar Mı?

Anjiyo esnasında opak herhangi bir madde kullanılmamaktadır. Kullanılan ürün içinde iyot mevcut bulunur. Eğer iyot alerjiniz varsa anjiyografi yapılamaz. Alerji hakkında bilginiz yoksa anjiyo sonrası alerjik tepkimeler ortaya çıkabilir.

Anjiyo Öncesi İlaç Kullanımı?

Anjiyo yapılmadan önce düzenli haplarınız arasında eğer kan cıvıtıcı varsa bunu kullanmamanız gerekir.

Anjiyo Esnasında Anestezi Gerekir Mi?

Anjiyo esnasında hastaya illa ki genel anestezi yapmak şart değil. Eğer hasta korkmuyor ve sakin ise anjiyo uygulanacak bölgeye anestezi uygulanması yeterli olacaktır.

Eğer doktorlar gerek görür ise anjiyo esnasında balon, stent gibi tedavi edici uygulamalar yapılabilir. Gerekli görüldüğü durumlarda hastaya genel anestezi uygulanır.

Anjiyo Öncesi Neler Yapılmalı?

Anjiyo öncesinde doktorunuz size uygulanması gereken bazı maddeler söyleyebilir. Bunlar;

  • 3-4 saat öncesinde yemeyi ve içmeyi kesmek
  • Anjiyo uygulanacak bölgede ki kıl ve tüylerin temizlenmesi
  • Eğer kan cıvıtıcı ve benzeri ilaçlar kullanılıyorsa bunları 1-2 gün önceden kesmek
  • Anjiyoya girecek kişi hastanede hazırlık yaparken üzerinde ki herhangi bir metal veya protez varsa çıkarılmasını ister.

Anjiyo Hangi Doktor Tarafından Uygulanır?

Anjiyo kardiyologlar tarafından gerçekleştirilen bir yöntemdir.

Anjiyo Ne Kadar Sürer?

Anjiyo işlemi ortama olarak 10-15 dakika içerisinde gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir durumda süreç uzayabilir. Sonrasında uygulama yapılan bölgeye baskı uygulanmaktadır. Ortalama olarak 1-2 gün duruma göre hastane yatışı istenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.