Anjiyo

Akciğer Anjiyosu Nedir?

Akciğer Anjiyosu Nedir?

Akciğer anjiyosu akciğer damarlarında oluşabilecek tıkanıklık ya da darlık gibi durumlarda doktor önerisi ile uygulanan anjiyo işlemidir. Peki akciğer anjiyosu nedir ve ne için uygulanır? Akciğer anjiyosu koldan ya da bilekten atar damarlara kontrast madde verilerek yapılmaktadır. Bu yöntem sayesinde akciğerlerdeki atardamarlarda kan akışının görüntülenmesi sağlanmaktadır. Özellikle akciğer embolisi teşhisi için kullanılabilecek en güvenilir yöntemdir. Ancak bu işlem ciddi riskler içerdiği için mutlaka alanında uzman hekimlerce yapılmalıdır. Akciğer anjiyosu akciğerde sorun olduğu düşünülerek gerekli testler yapılıp sonuç alınamadığında gerek duyulan bir işlemdir. Kasıktan girilerek uygulanan bu anjiyoda kalpten girilerek akciğerdeki atardamara ulaşılmaktadır.

Akciğer anjiyosu yapılacak hastanın nefesini tutabilmesi, kontrast maddeye alerjisinin olmaması ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklara sahip olmaması gerekir. Akciğer anjiyosu kimi hastalarda son derece önemli bir uygulamadır. Büyük akciğer embolisi yaşayan ve şoka giren hastalarda acil olarak akciğer anjiyosu uygulayarak hastanın hayatını kurtarmak mümkündür. Akciğer atardamarındaki pıhtıyı saniyeler içerisinde açarak hastanın hayatı kurtarılabilir. Akciğer anjiyosu sonrasında doktor önerisi ile hastanın kan sulandırıcı ilaçlar kullanması gerekebilir.

Hastanın yaşı dikkate alınarak akciğer anjiyosu için gerek duyulursa anestezi verilebilmektedir. İşlem sırasında atardamarlara küçük bir kamera ile girilerek damarların durumu görüntülenmektedir. Akciğer anjiyosu yaklaşık 15-30 dakika arasında sürmektedir. Kontrast madde ile damarlardan net görüntü alımı sağlanmaktadır. Ayrıca bu madde damarlarda ilerlerken damarların röntgeni çekilerek işlem sonrasında detaylı inceleme yapılabilir. Kasıktan yapılan akciğer anjiyosu sonrasında kanama riski göz önüne alınarak hasta yaklaşık 4-5 saat kadar gözetim altında tutulur.

Akciğer anjiyosu kesinlikle doktor tarafından gerekli görüldüğü durumlarda uygulanmaktadır. Her ne kadar yüksek risk içermese de işlem öncesinde gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Akciğer damarlarında tıkanıklık ya da darlık oluşması durumunda uygulanabilen bu işlem sayesinde damarların açılması sağlanmaktadır. Akciğer anjiyosu yapılan hastaların kesinlikle tedavi sonrasında sigara kullanımından uzak durması gerekir. Ayrıca doktor tarafından önerilen beslenme önerilerine de uyum sağlanmalıdır. Kısa süreli bir işlem olan akciğer anjiyosu doktor kararı ile çocuklarda da uygulanabilmektedir. Son yıllarda akciğer embolisi tedavisi için en sık tercih edilen yöntem akciğer anjiyosu olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nehır dedi ki:

    Meraba akcıgerimde kanama oldugu için damar yakılma işlemi olmam gerekiyor mus fakat biraz korkuyom akcıger anjıosunda genel anestezi uygulanabılırmı hıssetme ek acısından yasım 23

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.