Anjiyo

Anjiyo Ameliyatı Tehlikeli mi?

Anjiyo Ameliyatı Tehlikeli mi?

Tıpta daha çok Koroner Anjiyografi adı ile bilinen Anjiyo ameliyatı, pek çok kalp ya da damar hastalığında hastaların durumunu teşhis edebilmek amacı ile kullanılan bir tür tanı koyma tekniğidir.

Anjiyo Ameliyatı Nedir?

Öncelikle bilinmesi gereken konu; Anjiyo ameliyatının bir tedavi yöntemi değil, tanı koyma şekli olduğudur. Tıp bilgisi zayıf olan pek çok kişi Anjiyo ameliyatını bir tür kalp ameliyatı olarak düşünmektedir ancak işin aslına bakıldığında bu ameliyat yalnızca kalp ya da damar rahatsızlıklarına neden olan olguları belirleyebilmek adına yapılan bir uygulamadır.

Anjiyo Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Anjiyo ameliyatının riskleri her ameliyat türünde olduğu gibi mevcuttur. Bu ameliyatın en az tehlike ile geçebilmesi için öncelikle uzman doktorların söyledikleri harfiyen yerine getirilmeli, ameliyattan önce herhangi bir gıda alınmamalı, sadece su içilmeli ve kasık bölgesi de mümkünse traş edilmelidir. Bu tür davranışlar zaten riskli bir ameliyat olan Anjiyo ameliyatının tehlikelerini en aza indirecektir. Yine de alınan tüm güvenlik önlemlerine rağmen Anjiyo ameliyatında bazı ciddi riskler bulunur. Ameliyat esnasında özellikle şeker hastalığından muzdarip olan kişilerde damarlara giriş yapılan bölümlerde çeşitli enfeksiyon riskleri ile karşı karşıya kalınabilir. Anjiyo ameliyatı yapılırken ya da ameliyat tamamlandıktan sonra uygulama yapılan bölgede kanama görülebilir. Bazı kişiler ameliyat esnasında nadir de olsa kalp çarpıntısı yaşayabilir. Kontrast türevi ilaçlara karşı hassasiyet gösteren kişilerde vücut yüzeyinde kızarıklık, şişme ve kaşıntının yanı sıra nefes darlığı problemleri de seyredebilir. Yaşı çok ileri olan ve Anjiyo ameliyatı yaptıran bazı hastalar inme ya da felç sorunları ile karşılaşabilirler. Tüm bunların yanı sıra Anjiyo uygulaması beyinde olması muhtemel bir kanamayı teşhis etmek için hastaya uygulanıyorsa, uygulama esnasında beyindeki kanamayı daha da arttırabilir.

Anjiyo Ameliyatı Sakıncalı mı?

Anjiyo Ameliyatı

Anjiyo Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Kalp krizi riski taşıyan ya da taşıdığından şüphelenen herkes anjiyo ameliyatını yaptırarak kalbinin durumu ile ilgili daha fazla bilgi edinme şansına sahip olabilir. Kalp vücudun en temel ve en önemli iç organlarından birisi olduğu için kalp krizi gibi bir rahatsızlık asla şakaya alınmamalıdır. Kişilerin hayatlarına mal olabilecek bu konuda özellikle belirli bir yaşın üzerinde olanların çok daha titiz davranmaları gerekir. Anjiyo ameliyatı ayrıca damar tıkanıklığının sebep olduğu düşünülen göğüs kafesi ağrılarında, hayatının herhangi bir döneminde kalp krizi geçirmiş olan kişilerde, kalp ritmi bozukluklarında ve kalp yetmezliği yaşayan kimselerde de tedbir amaçlı uygulanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.