Anjiyo

Anjiyo Balon Patlatma

Anjiyo Balon Patlatma

Kalp damarlarında görülen darlıktan ve tıkanmalardan dolayı genişletme işlemine anjiyo ile balon adı verilmektedir. Kalbe giden damarların kan akımının rahatlaması için yapılan bu işleme halk arasında balon patlatma ismi verilmektedir. Balon patlatma demek; kalp damarlarından bir tanesi veya birkaç tanesi tıkandığında bu damarların içerisine balon şeklinde bir nesne gönderilerek bu nesnenin şişirilip küçültülmesi ile o damarın açılmasıdır. Bu işlem tomografi cihazları ile izlenerek yapılmaktadır.

Aynen kalp anjiyografisine benzeyen balon tedavisi, kalp damarlarını balon sistemi ile genişletme yani koroner balon anjiyoplasti olarak anılmaktadır. Kalp damarlarına balon uygulaması yapılacak hastanın kararı alındığında kalp anjiyografi sonucu ile karar verilmektedir.

Balon İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Anjiyo hemşiresi tarafından balon işlemi yapılacak ortam hazırlanmalıdır. Malzemeler tamamen hazırlandıktan sonra hasta anjiyo balon patlatma işlemi için hazırlanır. Doktor ince uzun ve yumuşak plastik tüpler ile damara şişip inebilen bir tıbbi bir nesne yollar.

Kalp anjiyografisine benzeyen balon genişletme işleminin ilk bölümü, hastanın tıkalı damarları içinde özel tasarlanmış bu balonun kontrollü bir şekilde şişirilmesi ile damarda daralmış bölümlerin açılmasını sağlamaktadır. Damardan bu balonun çıkartılması ile birlikte kalp damarlarında açılma izlenmektedir. Bu hastalarda damar açma işlemi sadece stent olsun veya balon patlatma işlemi olsun sık aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir.

Balon Patlatma Kimlere Yapılır?

Kalp krizi geçirme ihtimali olan veya kalp krizi geçirmiş olan kişilere yapılan balon patlatma işlemi, bir çok kalp rahatsızlığı olan kişilere de yapılmaktadır. Kalp rahatsızlığı belirtilerine tanı koymak içinde yapılan bu işlem kısa süreli tıbbi işlemler arasındadır.

Kalp hastalarının çoğu, baskılı bir göğüs ağrısı, nefes alamama, el parmaklarında ve ağız çevresinde morarma, bayılma veya bayılma hissi, baş dönmesi ve şiddetli mide bulantısı gibi şikayetlerden dolayı doktora başvurmaktadır. Bu belirtiler bulunan hastaların %80 kadar kısmında kalp damarlarında tıkanıklığa rastlanabilir.

Anjiyo Balon Patlatma

Anjiyo Balon Patlatma

Anjiyo yapıldıktan sonra son zamanlarda yapılan işlemlerden birisi de kapalı damarlara stent takılma işlemidir. Stent ise balonun damar içerisinden şişirilip alındığı gibi geriye çekilebilen bir şey değildir. Metal tıbbi malzemeden çember şeklinde olan bu malzeme açılan damarın içinde bırakılır.

Anjiyo Balon Patlatma

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.