Anjiyo

Anjiyo Cerrahi İşlem Gerektirir Mi?

Anjiyo Cerrahi İşlem Gerektirir Mi?

Anjiyo; kalp damarlarının detaylı bir şekilde gözlemlenmesi ve kalp damarlarında meydana gelen tıkanıklıkların tespit edilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Anjiyo işlemi ile kalp kaslarının işlevleri gözlemlenirken aynı zamanda kalp hastalıklarının tanısı koyulabilmekte ve ileride uygulanabilecek hastaya uygun tedavi yöntemleri belirlenmektedir.

Anjiyo yapılırken herhangi bir cerrahi işlem uygulanmamaktadır. Bu işlemde göğüs üzerinde herhangi bir kesi söz konusu olmamaktadır. Anjiyo yapılırken kişinin bilinci açık bir şekilde ve uyutulmadan yapılmaktadır. Bu pek çok kişiyi tedirgin etse de lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma olduğundan dolayı canınız yanmayacaktır.

Anjiyo Neden Yapılır?

Anjiyo yapılması erken tanı ve tedavi için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra göğüs ağrısı ve ani kalp krizlerinde de yapılan anjiyo işlemi 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Göğüs ağrılarında günden güne artış yaşanması pek çok sebebe bağlı olabilmektedir. Kalp krizi durumunu önlemek ve erken tanı için anjiyo yaptırmak hem sağlığınız hem de hızlı tedaviniz için büyük fayda sağlayacaktır. Genel olarak anjiyo uygulamasının yapılabilmesi için en az 6 saat aç olmak gereklidir. Anjiyo ile kalp damarlarının büyüklüğü, çapı, damarlarda daralma olup olmadığı ve damarın düz mü kıvrımlı mı olduğu gibi detaylar gözlemlenebilir.

Anjiyo Vücudun Neresinden Yapılır?

Her ne kadar korkutucu gibi olsa da anjiyo cerrahi işlem gerektirmeyen vücutta herhangi bir iz bırakmayan basit bir işlemdir. Lokal anestezi ile uygulanmakta olan anjiyo ağrılı bir işlem değildir. Anjiyo, kasık bölgesinde bulunmakta olan atardamardan ve el bileği atardamarından uygulanarak yapılmaktadır. Uygulama yöntemi kişinin vücut özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin, bilekleri zayıf olan kişilerde kasık bölgesi uygun görülürken, kilolu ve karın ya da bacak bölgesinde tıkanıklık olan kişiler için de el bileğinden yapılan anjiyo uygun görülmektedir. Bu aşamada doktorun vereceği karara saygı duymanız hem sizin daha kolay ve acısız bir süreç geçirmenize hem de doktorun işlemi daha kolay ve hızlı yapmasına büyük fayda sağlayacaktır. Bu iki yöntemde de alınan sonuçlar aynıdır ve sonuç açısından birbirlerinden hiçbir farkı yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.