Anjiyo

Anjiyo Çeşitleri Nelerdir?

Anjiyo Çeşitleri Nelerdir?

Anjiyo bir çeşit damar açma işlemine verilen isimdir. Anjiyo kalp damar hastalıkları için, göz hastalıklarında ve beyin damarlarını açmak için kullanılmaktadır. Anjiyo denildiğinde ilk olarak akla gelen rahatsızlıklar kalp damar hastalıklarıdır. Çünkü en fazla anjiyo kalp damar hastalıkları üzerinde uygulanmaktadır.

En fazla ve en tehlikeli damar tıkanıklığı kalp damarlarında olmaktadır. Hayati bir değeri kalp damarlarındaki tıkanıklığın çok ilerlemiş olması ile birlikte de hastaya bypass ameliyatı yapılması gereklidir.

Kalp Damarlarına Yapılan Anjiyo

Kalp damarlarının açılması için yapılan anjiyo kol damarlarından veya kasık damarlarından birinden yapılmaktadır. Fazla kilosu olan veya kronik bir rahatsızlığı olan kişilere koldan anjiyo tercih edilmektedir.

Kalp damarlarının açılması ve kalbin daha iyi çalışmasını amaçlayan kalp damarları anjiyosu ortalama 10 – 15 dakika kadar sürmektedir. Anjiyo olan hasta aynı gün içinde evine gidebilir ve kesinlikle anjiyo işleminden sonra belirli bir diyet verilmez.

Kalp damarlarını açma anjiyosu yapıldığında bazı hastalara stent takılarak tıkalı damarların sürekli açık bir şekilde durabilmesi sağlanmaktadır. Stent çok ince metalik tellerden örülmüş silindir şekline benzeyen bir kafes olarak tarif edilebilir. Değişik ebatlarda üretimi yapılan stentler kalbe doğru  giden damarların hepsine takılabilir. Fakat her tıkalı damara stent takılabilir diye bir şey yoktur.

Göz Hastalıklarının Tespiti Ve Tedavisi İçin Göz Anjiyosu

Anjiyo çeşitlerinden birisi de gözde uygulanmaktadır. Bazı göz hastalıkları gözün görmesini dengeleyen göz damarlarında oluşmaktadır. Onun için göz damarlarına anjiyo yapılarak açma işlemi gerçekleştirilir.

Göz anjiyosu genellikle şeker hastalığının göze vurmasından, yüksek tansiyon, göz tümörleri, gece körlükleri ve retina bozukluklarının anlaşılması e tedavi yöntemlerine geçilmesi için yapılmaktadır.

Bazı şeker ve tansiyon hastalarının bu hastalıklar kontrol altına alınamadığından gözleri tehdit altındadır. Yüksek tansiyon, gece körlüğü, şeker hastalığı ve retina bozukluğu olan kişilerin sıklıkla göz anjiyosu yaptırmaları gerekmektedir.

Anjiyo Çeşitleri

Anjiyo Çeşitleri

Beyin Damar Tıkanıklıkları İçin Anjiyo

Son zamanlarda gelişen tıp, vücudun tüm damarlarını kontrol altına almayı başarıyor. Beyinde oluşan bazı beyin hasarları ve beyin hastalıkları için yapılan anjiyo tetkik ve tedavi yöntemlerinin nasıl uygulanacağının yönlendirilebilmesi için yapılmaktadır.

Beyin anjiyosunda X ışını kullanılarak tüm beyin damar ağ yapıları bir monitör yardımı ile izlenir. Uzman radyolojiciler tarafından yapılan bu anjiyo işlemlerinden sonra beyin hastalıklarına teşhis konulabilir.

Beyin anjiyosu yaptıracak olan kişide anjiyo işlemine başlanmadan önce anjiyo ile verilen ilaçlara hastanın alerjisi olup olmadığı iyi bir şekilde araştırılmalı daha sonra anjiyo işlemlerine geçilmesi gerekmektedir. Beyin anjiyosu yapıldıktan sonra hasta 4 saat kadar dinlendirilerek yan etkilerin oluşup oluşmadığı gözlemlenmelidir.

Beyin anjiyosu sonrasında bazı hastalarda kızarıklık, kaşıntı ve alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bazı beyin anjiyosu olan hastalarda ise baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı görülebilir. Bu rahatsızlıkları ortadan kaldırabilmek için doktor tarafından hafif dozajlı ilaçlar hastaya reçete edilebilir.

Anjiyo Çeşitleri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.