Menu

Anjiyo Engelli Raporu Verilmesini Sağlar Mı?


Günümüzde kalp ve damar hastalıkları günden güne artış göstermektedir. Hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme nedeniyle birçok kişi kalp damar rahatsızlığı yaşamaktadır. Son yıllarda gençler arasında da kalp rahatsızlıkları en çok artış gösteren hastalıklar arasındadır. Her ne kadar zor gibi görünse ve riskleri olsa da basit bir müdahaledir. Hasta genellikle kısa zamanda ayağa kalkmaktadır. Kalp damar hastalıkları için erken tedbir alınmazsa sonuçları ölümcül olabilir. Her ne kadar tedavisi olan bir hastalık olsa da kalp damar rahatsızlıklarının en önemli noktası düzenli kontrollerin yapılması ve ilaçların doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılmasıdır.

Anjiyo ve Engelli Raporu Alınması

Anjiyo ameliyatı kısaca söylemek gerekirse engelli raporu almak için yeterli değildir. Anjiyo zaten kalp ve damarlarda sorun olup olmadığını öğrenmek için yapılan bir ameliyattır. Eğer herhangi bir sorun varsa ve çalışmak hastanın yaşam şartlarında aksama meydana getirecekse engelli raporu alınma imkânı vardır. Ancak rapor alma çok sonraki aşamalardır. Yalnızca anjiyo ile rapor almak çok zor bir durumdur.

Anjiyo Yapılanlara Niçin Engelli Raporu Verilmez?

Öncelikle engelli raporunun verilme amacını bilmek gerekir. Rapor bireylerde yaşam kalitesi düştüyse ve engelli raporu ile hayatında bazı kolaylıklar olacaksa verilmektedir. Aynı şekilde kendisine bakamayacak bir sağlık sorunu olan bireylerin alacak olduğu bir rapordur. Yasalarla engelli olmanın şartları belirlenmiştir. Engelin, yaşam standardında yaptığı etkiye göre derecelendirilmesi vardır. Anjiyo yapılmasının amacı kalp damar hastalıklarının ilerlemesini önlemektir. Yani gelecekte hastalığın daha kötüye gitmemesi için alınan bir tedbir niteliğindedir. Eğer damarlarda tıkanıklık, daralma, genişleme gibi sorunlar varsa anjiyo ile önlemler alınır. İleriki aşamalar ise doktorların takdirindedir.

Anjiyo ile Engelli Raporu

Anjiyo Engelli Raporu Verilmesini Sağlar mı?

Engelli Raporunun Verileceği Durumlar

Hasta, ileri derecede kalp damar sorunu ile karşı karşıya kaldıysa ve çalışıyorsa engelli raporu verilebilme ihtimali vardır. Bir başka nokta ise hastanın çalıştığı işyerinde hastalığını tetikleyici bir durumun olmasıdır. Engelli raporu için yalnızca anjiyo yeterli olmamaktadır. Anjiyo sonrası çıkan sonuçlar ile karar alınmaktadır.

Anjiyo Olmadan Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle yalnızca damarları kontrol için anjiyo olacaksanız uzmanlar kesinlikle önermemektedir. Bazı özel hastaneler usulsüz olarak para kazanmak için anjiyo ameliyatı yapmak isteyebilir. Önüne geçmek için birkaç doktorun tavsiye ve ortak görüşü ile anjiyo ameliyatı olmaya karar vermelisiniz. Eğer anjiyo olduktan sonra herhangi bir şikâyetiniz yoksa stent takılmaması gerekmektedir. Mutlaka birden fazla uzmanın görüşü ile anjiyo sonrası yapılacak işlemlere karar vermek gerekir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
6 Yorum
  1. Mehmet 27 Şubat 2018 / Cevapla
    • admin 17 Nisan 2018 / Cevapla
  2. Mehmet 9 Mart 2018 / Cevapla
  3. nizamettin 17 Nisan 2018 / Cevapla
    • admin 17 Nisan 2018 / Cevapla
  4. Yunus Emre 7 Mayıs 2018 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir