Anjiyo

Anjiyo İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Anjiyo İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Anjiyo, akut koroner sendrom (ACS) olan kişileri tedavi etmek için uygulanan yaygın bir prosedürdür. Damar tıkanıklığını temizlemek için anjiyoplasti kullanılır. Operasyonu gerçekleştirmek için bir doktor, kasık veya bilekte bir artere girer ve bir balonu atardamarın göbeğine bağlar. Çoğu anjiyoplasti aynı zamanda damarları açık tutmak için artere bir stent veya metal kılıf yerleştirilmesini de içerir. Bu stent ilaçla kaplanabilir veya sadece çıplak metal olabilir.

Hastanede Anjiyo İyileşmesi 

Doktorunuz anjiyo işlemini tamamladıktan sonra iyileşmeniz başlayacaktır. Operasyondan sonra arter, bir kapama cihazı ile kapatılır veya kanamayı durdurmak için el basıncı uygulanır. Bu basınç kum torbaları kullanımı ile de sağlanabilir. Hastalar dört ila altı saat içinde yardım ile yürüyebilir ve bazı durumlarda gözetim için hastanede kalmaları gerekebilir. Bu, kalp ameliyatı gibi daha invaziv prosedürlerde gerekenden çok daha az zaman alır. Elbette ki her olay farklıdır. Doktorunuz bilekten bir artere girdiğinde iyileşmenizin kasıktan girilen yönteme göre daha hızlı olması gerekir. Bilek yaklaşımının daha fazla kullanılması hastaların iyileşme ve taburcu olma sürecini kısaltacaktır.

Doktorunuz, stent takıldıktan sonra bir veya daha fazla ilaç yazabilir. Yaşam tarzınızdaki değişikliklerle ilgili doktorunuzun yönergelerini takip etmek ve ilaçlarınızı düzenli olarak almak çok önemlidir.

Evde Anjiyo İyileşmesi 

Bazı hastalar aynı gün eve dönseler de muhtemelen ameliyatınızdan bir gün sonra hastaneden taburcu edilirsiniz. Doktorunuz size özel iyileştirme talimatları verecektir. Operasyondan sonra birkaç hafta boyunca genellikle, ağır kaldırmamanız ya da yorucu bir egzersiz yapmamanız önerilir. Evde daha hızlı bir iyileşme sağlamak için, hastaneden ayrılmadan önce kafanızdaki her konunun netleşmesi son derece önemlidir. Ne kadar egzersiz yapabilirsiniz? Hangi ilaçları almalısınız?

Operasyon yeri etrafında izlemeniz gereken enfeksiyon belirtileri (kızarıklık ve şişme gibi) var mı? gibi sorular kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu yüzden mutlaka hastaneden çıkmadan önce hepsinin cevabını aldığınızdan emin olun.

Anjiyo İyileşme Süresi

Anjiyo İyileşme Süresi

Bazı hastalar stent takılması halinde göğüs ağrısı hissederler ki bu genellikle hafiftir. Göğüs ağrısı şiddetli ise, stentte bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Böyle durumlarda uzman doktorunuz hemen aranmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Azize dedi ki:

    Merhaba Ben ingiltere den esim anju olmasi gerekiyor eyer turkiyede olursa uçusda problem olurmu uçus izni kac gün surer Tesekurler

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.