Anjiyo

Anjiyo Olduktan Sonra Morarma

Anjiyo Olduktan Sonra Morarma

Anjiyo genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Hasta bir iğne ağrısından daha fazla acı duymaz. İşlem sırasında herhangi bir istenmeyen durum oluşmazsa, kişi işlem sonrasında da büyük ağrılarla karşılaşmaz.

Sağlık ile ilgili her işlemde olduğu gibi anjiyonun da bazı riskleri bulunmaktadır. Özellikle vücutta oluşabilecek şişlikler ve morluklar, ihmal edilmeleri halinde büyük problemlere yol açabilirler.

Anjiyo Sonrası Morluklar Neden Oluşur?

Bu soruya verilebilecek pek çok farklı cevap bulunmaktadır. Öncelikle; kişinin ten hassasiyeti, ten rengi, yaşı, cinsiyeti ve işlemin gerçekleştiği bölge bu nedenlerin temelini oluşturabilir. Damarları çok derinde olan veya ince damar yapısına sahip kişilerde bu işlem sırasında kılcal damar patlamaları yaşanabilir ve buna bağlı morarmalar oluşabilir. Kılcal damar patlamaları bacağınızı herhangi bir yere çarptığınızda oluşan patlamalardır, genellikle hayati bir riski yoktur. 1 hafta içinde kendiliğinden geçecektir.

İşlem sırasında veya sonrasında o bölgeye aldığınız bir darbe nedeniyle de bu morluklar oluşabilir. Özellikle beyaz tenli insanların tenlerinin hassas ve ince yapılı olması nedeniyle morarmalar sıklıkla görülmektedir.

Kilolu olmak da morarma oluşumu için ekstra bir faktördür. Özellikle kilolu insanların kasık bölgesinden gerçekleşen anjiyo işlemi sırasında, yağ dokusu nedeniyle damarlara zor ulaşılacağı için morarma meydana gelebilir.

Anjiyo Sonrası Morarmalar

Anjiyo Sonrası Morarma

Anjiyo Sonrası Morlukların Oluşmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Anjiyo olduktan hemen sonra kişinin anjiyo olduğu bölgesine (ki bu bölge kasık, el bileği veya farklı bir yer olabilir), kuvvetli bası uygulanmalıdır. Bu baskı hem şişlik oluşumunu hem de morarmayı önleyecektir. Ayrıca hastanede uzun süre kalacak kişilerin, ameliyat oldukları gün ayağa kalkıp yürümeleri ve vücutlarındaki kan dolaşımını aktif hale getirmeleri son derece önemlidir.

Anjiyo işlemi sonrası kişi genellikle aynı gün taburcu edilmelidir. O gün belli olmasa dahi vücudunuzda 1-2 gün sonra morluklar fark edebilirsiniz. Bu morlukların pek çok nedeni olabileceğini unutmayarak çok büyümeleri, şişmeleri, ameliyat yerinden kan gelmesi gibi komplikasyonların gelişmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna giderek medikal destek almanız son derece önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.