Anjiyo

Anjiyo Öncesi Test Yaptırmak Gerekir Mi?

Anjiyo Öncesi Test Yaptırmak Gerekir Mi?

Anjiyo uygulaması, kalp – damar hastalıklarında yaygın olarak kullanılan bir tetkik yöntemidir. Günümüz teknolojisinin tıp alanında sağladığı imkanlarla daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilen ve birçok hastalığın teşhisinde önemli rol oynayan anjiyo, yaklaşık 15 – 45 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir. Konforlu bir uygulama olmasının yanı sıra anjiyo için de birçok tıbbi uygulamada olduğu gibi riskler söz konusudur. Çoğu zaman sorunsuz olarak sonuçlanan anjiyo uygulamalarında, bazen hastaların özel durumlarından veya uygulamadan kaynaklı riskler ortaya çıkabilir. Bu risklerin en aza indirilmesi ve olumsuz yönde uygulama esnası ve sonrasında komplikasyonların gerçekleşmemesi için doktorlar, hastalardan belli başlı testler isteyebilir, hastaların alerji vb. gibi özel durumları da değerlendirmeye alınabilir.

Anjiyo kararı alındıktan sonra hastalığın teşhisinin bir an önce konulması, kişinin sağlığına kavuşturulması ve tedaviye başlanabilmesi için kısa süre içerisinde anjiyonun gerçekleştirilmesi gerekir. Kasıktan, bilekten veya son zamanlarda sık sık gündeme gelen sanal anjiyo gibi anjiyo çeşitleri bulunmaktadır. Doktor, hastane imkanları ve hastanın durumu ile ilgili olarak en uygun çeşide karar verir. Anjiyo olmasına karar verilen kişiler, ilaç kullanımı, alerji gibi durumları varsa bunun anjiyoya etkisini veya öncesinde nasıl bir hazırlık yapmaları gerektiğini merak etmektedir.

Anjiyo ve Alerji İlişkisi

Anjiyo uygulamaları, kişilerin damar yollarını x-ray sistemi kullanılarak görüntülemeye sağlayan önemli ve etkili bir teşhis yöntemidir. Anjiyo sırasında damarların ve damarlardan beslenen organların durumlarının daha net bir şekilde görüntülenmesi amacıyla özel bir ilaç uygulanmaktadır. Bu ilaç, içerik bakımından iyot içerir. Eğer hastanın iyot alerjisi varsa bu durumda anjiyo sonrasında alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir.

Doktorunuz anjiyo kararını bildirdiğinde eğer iyot alerjiniz olduğunu biliyorsanız bu durum hakkında mutlaka doktora bilgi vermeniz alerjik reaksiyonların ve alerjiye bağlı olumsuz komplikasyonların oluşmaması için oldukça önemlidir.

Anjiyo Öncesinde Yaptırılması Gereken Diğer Testler

Anjiyo öncesinde doktorunuzun sizden istediği testler, uygulanacak olan anjiyo türüne göre değişkenlik göstermektedir. Sanal anjiyo ile klasik anjiyo yöntemleri karşılaştırıldığında sanal anjiyo uygulanmasına karar verilen kişilerden daha az test istendiği görülmektedir.

Anjiyo esnasında kişilere görüntülemeye yardımcı olması açısından özel bir ilaç verilmektedir. Bu ilaç, anjiyo işlemi sonrasında vücuttan böbrekler aracılığı ile atılacağından dolayı basit bir kan testi ile böbrek fonksiyonlarının yeterli olup olmadığına bakılması anjiyo öncesinde istenilen testlerin başında gelir.

Anjiyo olmasına karar verilen kişilerde görülen bir diğer özel durumda kan pıhtılaşması sorunudur. Eğer kan pıhtılaşması sorunu varsa kişiye anjiyo öncesinde kan sayımı yaptırması söylenmektedir. Anjiyo işlemi sırasında kana maruz kalındığından dolayı kişinin kanla bulaşan bir rahatsızlığının olup olmadığı da yine öncesinde gerçekleştirilen testler ile kontrol edilmektedir.

Anjiyo olacak kişilerin anjiyo günü aynı zamanda kan testi sonuçlarını, akciğer röntgenini, önceki anjiyo ve ameliyat sonuçlarını, hasta taburcu kağıtlarını da yanlarında bulundurmaları istenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.