Anjiyo

Anjiyo Riskli Bir Uygulama Mıdır?

Anjiyo Riskli Bir Uygulama Mıdır?

Anjiyo, kalp damarlarının görüntülenmesine yardımcı olan en etkili uygulamadır. Lokal anestezi ile uygulanan anjiyoda çok şiddetli bir ağrı hissedilmemektedir. Anjiyo işlemi genel olarak göğüs ağrısı şikayetlerinin artışı ve geçmeyen ağrılar sonucu hastalık tanısı için kullanılan bir yöntemdir. Anjiyonun riskli olma durumu da söz konusudur ancak bu risk nadir görülen bir durumdur. Anjiyo uygulanmadan önce hastadan en az 6 saat aç olması istenir ancak çok acil durumlarda da gerekli önlemler alınarak anjiyo uygulaması hemen yapılabilir. Anjiyo sırasında vücuda yayılan radyasyon kısa süreli olduğu için sağlığa yan etki edecek herhangi bir tehlikeli durum söz konusu değildir. Genel olarak hastalıkların tanısını koymak için kullanılan anjiyo yöntemi kalp krizi ve buna benzer acil durumlarda damarların açılması için de kullanılmaktadır.

Anjiyonun Riskleri Nelerdir?

Kalbi beslemekte olan damarların görüntülenmesi amaçlı uygulanan anjiyo sisteminde bazen riskli durumlar da söz konusu olabilmektedir. Anjiyo uygulaması kişilerde bazı risklere yol açabilmektedir. Nadiren de olsa görülen bu riskler aslında ölüme ve felç kalabilme riskine kadar giden ciddi durumları kapsamaktadır. Düzenli olarak tedavi amaçlı ilaç kullanan kişilerin kullanmış olduğu ilaçları önceden doktoruna bildirmesi gerekir. Bunun sebebi ise anjiyo işleminden önce kullanılmakta olan ilaçların bazılarının kullanılmaması gerekir. Anjiyo uygulamasında görülen bir takım riskler ise şunlardır;

  • Anjiyo uygulamasında opak madde kullanılmaktadır ve bu opak madde bazı kişilerde alerjiye sebebiyet verebilmektedir.
  • Anjiyo uygulaması için ilk etapta damardan giriş yapılması gerekir. Giriş yapılan damarda nadirde olsa balonlaşma gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.
  • Böbrek yetmezliği gözlemlenebilmektedir.

Yukarıda belirtilen riskler anjiyo sırasında nadir olarak görülen risklerdir ve bu durumlar kişiden kişiye değişim gösterebilmektedir. Doktor işlem öncesi hastaya tüm detayları anlatarak ön bilgilendirme yapmaktadır.

Anjiyonun Hangi Bölgeden Yapılması Daha Etkilidir?

Anjiyo uygulaması kasık bölgesinden ve koldan uygulanabilmektedir. Hangi bölgeden yapılacağı kişinin fiziksel durumuna ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Doktorlar bu konuda en doğru kararı verecektir. Doktorun vereceği karara saygı duymak ise daha kolay ve daha etkili sonuç alabilmek için oldukça önemlidir. Aslında hem kasık hem de koldan uygulanan anjiyolarda sonuç açısından bir fark yoktur. İki uygulamada da amaç kalp damarlarına erişim sağlayarak kalp damarlarının görüntülerini elde edebilmektedir. Genel olarak aşırı kilolu ve karın ya da bacak bölgesinde tıkanıklık olan kişilerde koldan yapılan anjiyo uygulaması tercih edilirken, aşırı zayıf ve ince damarlı olan kişilerde de kasık bölgesinden yapılan anjiyo işlemi tercih edilmektedir. Anjiyo sırasında kullanılan ilaçlar nadiren de olsa alerjiye sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle işleme başlamadan önce doktorunuza sağlık durumunuzla ilgili bilgi vermeniz ve alerjik durumunuz var ise bildirmeniz büyük önem taşımaktadır.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.