Anjiyo

Anjiyo Sonrası Kasık Şişmesine Karşı Ne Yapılabilir?

Anjiyo Sonrası Kasık Şişmesine Karşı Ne Yapılabilir?

Halk dilinde anjiyo olarak bilinen koroner anjiyografi, kalp ve damar sağlığı için atılan en büyük adımlardan biridir. Daha çok bir tanı tekniği olarak nitelendirilen operasyon, hastanın ne durumda olduğunu anlayabilmek amacıyla gerçekleştirilir.

Vücudun farklı bölgelerinden yapılan anjiyo, kasıktan yapılmışsa diğer seçeneklere göre biraz daha zahmetli olacaktır. Özellikle operasyon sonrasında kasık sorunlarının meydana gelememesi adına bir süre devamlı uzanmak, ani hareketlerden kaçınmak gerekir. Kasıktan yapılan anjiyoda işlem bittikten sonra hastanın şişlikler konusunda bilgilendirilmesi gerekir.

Anjiyo Sonrası Kasık Şişliği İçin Neler Yapılmalı?

Anjiyo olduktan sonra kasık bölgesinde morarma ve şişkinlik belirebilir. Bu durum operasyonun genel sonucudur. Panikleme ya da korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Ağrı ya da kanama söz konusu olduğunda doktorunuza başvurup ağrı kesici almanız daha uygundur.

Şişkinlik, sürecin doğal sonucudur ancak anjiyo sonrası 24 saat boyunca bu konuda hassas davranmak gerekir. Eğilip kalkmamaya, ağırlık kaldırmamaya, gerekmedikçe duş almamaya ve ayakta çok kalmamaya özen gösterilmelidir.

Anjiyo Sonrası Kasık Şişliğine Ne Önerilir?

Kasık şişkinliği ile sonuçlanan anjiyo uygulaması, hastaların paniklemesine biraz da olsa ağrı çekmesine neden olur. Özellikle ilk 24 saat yapacağınız hareketler, şişkinliğin ne kadar kalacağını belirleyecektir. Bu sebeple 24 saat boyunca sadece yatmalı, kendinizi korumalısınız. Bu şekilde dinlendiğinizde en fazla 10-15 gün içinde herhangi bir şişlik kalmayacaktır.

Kasık şişliği için dikkat etmeniz gereken ilk konu yağlı ve tuzlu yemeklerdir. Bilhassa şeker hastalarının bu konuda daha dikkatli olması gerekir. Çünkü kan dolaşımı hızlanacak, tansiyonunuz yükselecektir. Buna bağlı olarak damarlarınız da baskıyı daha fazla hissedip şişkinliği arttıracaktır.

Anjiyo Sonrası

Anjiyo Sonrası Kasık Şişmesi

Anjiyonun Arkasından Oluşan Kasık Şişliğine Ne Yapılmalı?

Kasık şişliği probleminin en kısa sürede sona ermesi için vücudunuzu birkaç gün su ve mikroplardan uzak tutmalısınız. Bunun için asla dışarıya çıkmamalı, evin içinde dahi yalnızca mecburi ihtiyaçlarınız için kalkmalısınız.

Kendinizi zorlamanız gereken konularda yanınızda birinizin bulunması yardımcı olacaktır. Çünkü bu konuda yapabileceğiniz herhangi bir yanlış hamle, şişkinliğinizin artmasına hatta kanamanın oluşmasına neden olabilir.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Vedat Öztürk dedi ki:

    Kasıktan anjiyo oldum. Daraldığı söylenen bir damara stent takıldı. Bir gün hastanede kaldıktan sonra eve geldim. Konulan tamponu aldığımda 7-8 cm boyunda enlemesine bir kesik dikisli durumda oldugunu gördüm. Anjiyo olan bazı arkadaş larım var onlarda böyle dikisli bir durum söz konusu değil. Kontrola gittiğimde 15 gün sonra ) soracağım ama sizlerden bilgi alabilirsem meraktan kurtulmuş olacagım. Acaba bu dikişli kesik nedir.
    Saygılarımla.

    1. admin dedi ki:

      Geçmiş olsun. BU konuda biz de bilgi sahibi değiliz. Sitemizde bu konuda yazılan bilimsel makale çevirileri ve doktor yazılarınız yayınlıyoruz. Sorularınızın en sağlıklı cevabını yine doktorunuz verecektir. Allah şifa versin.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.