Anjiyo

Anjiyo Sonrası Mide Bulantısı

Anjiyo Sonrası Mide Bulantısı

Damar tıkanıklığı ve sertliğinden şikayet eden hastaların, Anjiyo sonrasında dikkat edilmesi gerekenler başlığına göz atmasını öneriyoruz. Anjiyo işlemleriniz bittikten sonra da dikkatli olmanız gereken faktörler bulunmaktadır. Mide bulantısı, baş dönmesi ve benzeri şişlik sorunlarından rahatsız olabilirsiniz. Ancak, bunların geçici olduğunu bilmeli ve doktorunuzun tavsiyeleri noktasında hareket etmelisiniz. Bu uygulama sonrasında evinizde veya çevrenizde ağır işler yapmamalı ve dinlenmenize özen göstermelisiniz. Anjiyo işleminizin hangi bölgeden yapıldığına ek olarak, sağlığınızı muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Anjiyo Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

 • Anjiyo işleminizin el bileğinden yapılması durumunda el bileğinizi hızlı hareket ettirmeli ve ağır kaldırmamalısınız.
 • Kasık bölgesinden yapılan bir anjiyo uygulamasından sonra ise, birkaç gün yatmalı ve dinlenmelisiniz. Fazla ayakta kalmamaya dikkat etmeli ve sizi zorlayacak yorucu işlerden kaçınmalısınız.
 • 2 hafta süresince araç kullanmamalı ve ayakta sizleri zorlayacak işler yapmamalısınız.
 • Gün içerisinde en az 2,5 litre kadar sıvı tüketmeli ve yağlı besinlerden uzak durmalısınız. Beslenme alışkanlığınızı değiştirmeli ve sizi ayakta tutacak bir besin zinciri tablosu oluşturmalısınız.
 • Sigara ve alkolün anjiyo sorunlarındaki etkisi bilinmektedir. Bu sebeple, hızlı bir şekilde bunlarda kurtulmalı ve kullanmamalısınız.

Anjiyo Sonrası Mide Bulantısı

Anjiyo sonrası mide bulantısı ve baş dönmesi benzeri sorunlar yaşıyorsanız, telaşa kapılmamalı ve doktorunuzun size sunduğu tavsiyeler eşliğinde hareket etmelisiniz. Damar yolunuzun açıldığı bölgelerde şişlik olabilmektedir. Bunların 1 hafta içerisinde geçeceğini söylemek isteriz. Anjiyo işlemleriniz sonrasında 24 saat içerisinde bantlarınızı çıkarabilir ve duşunuzu alabilirsiniz. Sertlik oluşacak bölgelerdeki ağrılar doğal karşılanmalıdır. İleri derecede mide bulantısı ve baş ağrısı durumlarında ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Anjiyo Sonrası Mide Bulantısı

Anjiyo Sonrası Mide Bulantısı

Anjiyo Sonrası Oluşabilecek Sorunlar

Bilinçsiz ilaç ve yanlış beslenme sonucunda rahatsızlık duyabilirsiniz. Belirli kanama ve bu kanamaların şiddetli seviyelere gelmesi durumunda doktorunuzla iletişime geçmeli ve hızlı bir şekilde hastaneye gitmelisiniz. Şişliklerin 1 hafta içerisinde geçmemesi ve uzaması durumunda, doktorunuzun vereceği ilaç ve öneriler eşliğinde hareket etmelisiniz. Anjiyo sonrası şişlik, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi problemlerden kurtulmak istiyorsanız, doktorunuzun isteği dışında adımlar atmamalı ve beslenmenize dikkat etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Sena atak dedi ki:

  İyi akşamlar 2012 yılında babam kalp krizi geçirmişti ve by pass oldu. Bugün gögüs ağrısıyla hastaneye gittiginde tekrar kalp krizi geçirdiği söylendi ve anjiyo oldu normal odaya aldılar ancak mide bulantısı kusma ellerinde ve ayaklarında uyusma ayrıca bulanık görme yoğun bir baş ağrısı sorunu oldu ve yoğun bakıma aldılar. Bir önceki kalp krizindede anjıyo olmuştu ancak böyle bir sorun oluşmamıştı neden böyle bir sey olmuş olabilir babam 1964 doğumlu

  1. admin dedi ki:

   Geçmiş olsun Sena hanım.Bunun birçok nedeni olabilir. Anjiyo sonraki geçici durumlar olabilir. By Pass ciddi bir operasyon.Vücudun kendini toparlaması zaman alacaktır. ayrıca ikinci bir kalp krizi ve müdahale işin ciddiyetini gösteriyor. Babanızı belki daha iyi bir hastane ve doktora göstermenizde fayda var. Geçmiş olsun. Allah şifa versin.

 2. remzi zafrak dedi ki:

  merhabalar 1966 doğumluyum 2011 yılından bu zamana kadar 4kez anjio oldum 3 tane stend takıldı son anjio ve stend işlemi 11 temmuz 2017 bundan önceki anjio sonrası 1 hafta içinde tam anlamıyla düzeldiğim halde son anjiodan sonra cok değişik ağrılar aşırı halsizlik oluştu ( yan yattığımda göhsümde rahatsızlık verici daralma,oturduğum yerden kalkışlarda baş dönmesi,aşırı yorgunluk,her 2 bacağımın dizlerden aşağısında tam tarif edemeyeceğim bir ısı,gıdılanma hisisi ki bu beni yatarken cok rahatsız ediyor..bu problemleri doktoruma danıştığımda bazı ilaçları azaltı ama skııntılar hala devam etmekte.ana damarlarımda herhangi bir sıkıntım yok sadece yan 2 çatal damarlarımda daralma mevcuttu.
  ve bu kalp krizi denilen sırt ağrılarını ben lise yıllarında beri çekiyorum bana ancak 2011 yılında sen kalp krizi geçiriyorsun dediler.acaba başa bir rahatsızlığım dahamı varda anlaşılmıyor bu ağrıları dediğim gibi lise yıllarında beri çeiyorum hatta sınavda başlardı inanın hiç bir şey düşünemez yazamazdı sırt veya kol kemiklerimin içi yanardı adeta 20-30 sn sürer aniden kesilir sanki yeniden dünyaya gelmiş gbi rahatlardım eğer bu ağılar kalp kriziyse bu zaman kadar niye hayattayım..

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.