Menu

Anjiyo Sonrası Mide Bulantısı


Damar tıkanıklığı ve sertliğinden şikayet eden hastaların, Anjiyo sonrasında dikkat edilmesi gerekenler başlığına göz atmasını öneriyoruz. Anjiyo işlemleriniz bittikten sonra da dikkatli olmanız gereken faktörler bulunmaktadır. Mide bulantısı, baş dönmesi ve benzeri şişlik sorunlarından rahatsız olabilirsiniz. Ancak, bunların geçici olduğunu bilmeli ve doktorunuzun tavsiyeleri noktasında hareket etmelisiniz. Bu uygulama sonrasında evinizde veya çevrenizde ağır işler yapmamalı ve dinlenmenize özen göstermelisiniz. Anjiyo işleminizin hangi bölgeden yapıldığına ek olarak, sağlığınızı muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Anjiyo Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

  • Anjiyo işleminizin el bileğinden yapılması durumunda el bileğinizi hızlı hareket ettirmeli ve ağır kaldırmamalısınız.
  • Kasık bölgesinden yapılan bir anjiyo uygulamasından sonra ise, birkaç gün yatmalı ve dinlenmelisiniz. Fazla ayakta kalmamaya dikkat etmeli ve sizi zorlayacak yorucu işlerden kaçınmalısınız.
  • 2 hafta süresince araç kullanmamalı ve ayakta sizleri zorlayacak işler yapmamalısınız.
  • Gün içerisinde en az 2,5 litre kadar sıvı tüketmeli ve yağlı besinlerden uzak durmalısınız. Beslenme alışkanlığınızı değiştirmeli ve sizi ayakta tutacak bir besin zinciri tablosu oluşturmalısınız.
  • Sigara ve alkolün anjiyo sorunlarındaki etkisi bilinmektedir. Bu sebeple, hızlı bir şekilde bunlarda kurtulmalı ve kullanmamalısınız.

Anjiyo Sonrası Mide Bulantısı

Anjiyo sonrası mide bulantısı ve baş dönmesi benzeri sorunlar yaşıyorsanız, telaşa kapılmamalı ve doktorunuzun size sunduğu tavsiyeler eşliğinde hareket etmelisiniz. Damar yolunuzun açıldığı bölgelerde şişlik olabilmektedir. Bunların 1 hafta içerisinde geçeceğini söylemek isteriz. Anjiyo işlemleriniz sonrasında 24 saat içerisinde bantlarınızı çıkarabilir ve duşunuzu alabilirsiniz. Sertlik oluşacak bölgelerdeki ağrılar doğal karşılanmalıdır. İleri derecede mide bulantısı ve baş ağrısı durumlarında ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Anjiyo Sonrası Mide Bulantısı

Anjiyo Sonrası Mide Bulantısı

Anjiyo Sonrası Oluşabilecek Sorunlar

Bilinçsiz ilaç ve yanlış beslenme sonucunda rahatsızlık duyabilirsiniz. Belirli kanama ve bu kanamaların şiddetli seviyelere gelmesi durumunda doktorunuzla iletişime geçmeli ve hızlı bir şekilde hastaneye gitmelisiniz. Şişliklerin 1 hafta içerisinde geçmemesi ve uzaması durumunda, doktorunuzun vereceği ilaç ve öneriler eşliğinde hareket etmelisiniz. Anjiyo sonrası şişlik, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi problemlerden kurtulmak istiyorsanız, doktorunuzun isteği dışında adımlar atmamalı ve beslenmenize dikkat etmelisiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
3 Yorum
  1. Sena atak 5 Temmuz 2017 / Cevapla
    • admin 9 Temmuz 2017 / Cevapla
  2. remzi zafrak 14 Ağustos 2017 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir