Anjiyo

Anjiyo Sonrası Oluşabilecek Ağrılar ve Tedavi Süreçleri

Anjiyo Sonrası Oluşabilecek Ağrılar ve Tedavi Süreçleri

Anjiyo olan kişide farklı yan etkiler görülebilir. Anestezi geçmeye başladıkça başta başlayan ağrılar, yavaş yavaş ayak ağrılarına kadar ilerleyebilir. Tabi bu gibi durumlar doktor ile görüşülerek buna uygun tedaviye başlanmalı. Anjiyo olan kişi anjiyo sonrası süreçte kendine dikkat ederse daha kısa sürede iyi olacaktır. Aksi durumda iltihaplanma gibi durumlarla karşılaşabilir.

Anjiyo Uygulaması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anjiyografi ile özel hastane odalarında yapılan anjiyo, oldukça dikkat edilmesi gereken bir tedavi yöntemidir. Anjiyo sonrasında yaşanan ağrılar, yan etkiler nasıl ortadan kaldırılır. Anjiyo sonrası nasıl bakım uygulanması gerekir. Bugünkü yazımızda bunları konuşacağız. Anjiyo operasyonu sonrası ilk 24 saat boyunca hastanede gözlem altında kalırsınız. Bu durumda ağrılarınız ve yan etkileriniz hemşire tarafından takip edilmektedir. Yine de hemşire ile her durumu paylaşıp bilgi almanızda fayda var.

Eğer anjiyo sonrası eve çıkacaksanız bu seferde evde çok dikkatli olmanız gerekir. Evde bakım yapılırken her hangi bir sorun ile karşılaşıldığında hastaneye gelip kontrol olmanız gerekebilir.

Anjiyo Sonrası Oluşabilecek Ağrılar                                                               

Anjiyo sonrası ilk baş ağrısı yaşanabilir. Bu baş ağrıları 24 saat boyunca sürebilir ve normal olarak görülür. Ağrı tamamen anjiyo işleminin gerçekleşmesinden kaynaklanan bir sorundur. Uzman doktorlar genel olarak ağrı kesici ile bu ağrılarınızı dindirmeye çalışır. Fakat ağrı kesiciyi kullanan kişilerde kanama meydana gelirse bu riskli bir durum olabilir. Aynı zamanda bacakta morarmalar, kasıkta kanama ve morarma gibi durumlarda da doktora söylenmesi gerekir.

Günümüzde sık karşılaştığımız kalp ve damar rahatsızlıklarına çözüm olabilmek adına anjiyo önemli bir operasyondur. Oluşabilecek herhangi komplikasyona dikkat etmek gerekir.

Anjiyo Sonrası Ağrılar Ve Tedavi

  • Anjiyo bilekten yapılan kişilerde herhangi bir sorun çıkmaması için bileği ile ağırlık kaldırmaması ve istirahat etmesi gerekir.
  • Anjiyo işleminde sonra bol su tüketilmeli.
  • Operasyon sonrasında en az 6 saat hastanede istirahat etmeli.
  • Evde istirahat ise en az 24 saat olması gerekiyor.
  • Beslenmeye önem vermeli, sağlıklı ürünler tüketmeli
  • Şiddetli ağrılarınız varsa ağrı kesici içilerek ağrı hafifletilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Eray dedi ki:

    Meraba benim annemde kalp yetmezliği vardı kartal koşuyolunda anju olduktan sonra bir daha kendine gelemedi 4. Defa bilecikten yoğun bakımda yayıyor ve iyice zayıfladı böbrekleri bitik nefes darlığı arttı doktorlar nakil sen başka iyleşmez diyorlar lütfen yardım edin

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.