Anjiyo

Anjiyo Sonrası Riskler

Anjiyo Sonrası Riskler

Kalp damarlarında, beyin damarlarında ve göz damarlarında açma işlemi olan anjiyo için risk kişiden kişiye değişmektedir. Günümüzde çok fazla yapılan tıbbi işlemlerden birisi olan anjiyo çok fazla anjiyo sonrası riskler görülme olasılığı ile anılmamaktadır. Çok yaşlı kişilerde bazı hallerde görülen çok aşırı halsizlik ve güçten düşme olası yan etkilerden sadece birisidir.

Ölüm riskinin hemen hemen hiç olmadığı anjiyo işlemleri hastaların durumu arada bir değişse de lokal anestezi verilerek yapılan bir işlemdir. Bebeklerde yapılan anjiyo işlemlerinde ise her zaman bebeğin hareket etme riski göz önünde bulundurularak bebek genel anestezi altına alınmaktadır.

Anjiyodan Sonra Bakım

Bir hastaya yapılan anjiyodan sonra hastalarda genel olarak hastane yatışı yapılmamaktadır. Birkaç saatin içerisinde evine giden hasta genellikle sıvı beslenmeli ve çok fazla hareket etmemelidir. Eğer anjiyosu koldan yapıldı ise anjiyo yapılan kolu ile çok fazla bir yük kaldırmamalıdır. Kasıktan yapılan anjiyolarda ise hasta çok fazla sportif faaliyetlerde bulunmamalı ve ağır kaldırmamalıdır.

Doktor tarafından verilen pansumanlar tam saatinde yapılmalı kardiyolog doktor tarafından verilen ilaçlarsa her zaman saatinde ve tam doktor tavsiyesine uygun adette içilmelidir. Çok genç hastalarda anjiyo olan hasta ertesi gün işine dönebilse de yine kendisine ağır kaldırmama ve çok fazla hareket etme hususunda dikkat etmelidir.

Anjiyoda Takılan Stent Kayar Mı?

Anjiyo yapılma esnasında balon yöntemi ile takılan stentlerde bazı hastalarda kayma veya farklı bir yan etki görülmektedir. Takılan stentin ne durumda olduğu hastaya yapılan tetkik anjiyoları ile arada bir mutlaka gözlemlenmelidir. Stent problemi olduğunda hastanın daha önceden karşı karşıya kaldığı kalp rahatsızlığı belirtileri tekrardan ortaya çıkar.

Anjiyo Sonrası Riskler

Anjiyo Sonrası Riskler

Stent kaymaları veya bozulmaları çok seyrek görülen anjiyo yan etkileri olarak bilinmektedir. çok seyrek görülmesine rağmen doktorlar tarafından tavsiye edilen stent takılan hastaların arada bir tekrar doktora giderek stentlerinin durumuna baktırmaları ve stentlerin durumunu tomografi makinelerinde yapılan anjiyo sistemi ile belirli aralıklarda incelemeleri gerekmektedir. Bu incelemeler dahilinde yapılan tetkiklerde kaymış bir stent anjiyo ile tekrardan düzeltilebilir.

Anjiyo Sonrası Riskler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.