Anjiyo

Anjiyo Sonrası Üşüme Hissi Neden Olur?

Anjiyo Sonrası Üşüme Hissi Neden Olur?

Anjiyo halk arasında damar tıkanıklığını açmak için kullanılan yöntem olarak bilinir. Özel eğitimli kardiyolog hekimler tarafından yapılan anjiyo bir teşhis yöntemi olmakla birlikte, çoğu zaman hayat kurtaran bir tedavidir. Bacaktan, bilekten, koldan ya da kasıktan yapılabilen türleri olan bu işlemde vücuda boyar madde uygulanarak damarların filmi çekilmektedir.Bacaktan uygulamada morarma, ağrı, uyuşma, kanama ve o bölgede sertlik oluşması gibi semptomlar görülebilir. Eğer şiddetli bir ağrı sorunu yoksa telaş edilmemelidir. Peki anjiyo sonrası üşüme hissi neden olur? İşte sizlere bu sorunun cevaplarından bahsedeceğiz.

Anjiyo Sonrası Üşüme

Anjiyo sonrası hastada ağrı, morarma, uyuşma ya da üşüme gibi sorunlar görülebilir. Bu durum gayet normal olmakla birlikte geçici etkilerdir. Bu sorunlar birkaç gün içinde geçmezse hekimle irtibata geçilebilir. Ancak en az 3-4 gün boyunca bu tarz sorunlar yaşayabilen hastalarda vardır. Telaş edilen bir durum olmamakla birlikte, genellikle geçici sorunlardır. Anjiyo uygulanan bölgede ciddiye alınacak kadar aşırı bir durum yoksa üşüme hissi zamanla geçecektir. Ancak hastada üşüme ile birlikte aşağıdaki durumlar da görülürse doktorunuzla acilen iletişime geçmenizde fayda vardır.

  • Yoğun olarak hissedilen göğüs ağrısı ve ağrının giderek artması.
  • Nefes darlığı ve nefes alamama
  • Birkaç gün süren yüksek ateş
  • Anjiyo yapılan bölgede kanama, morarma ve şişlikler oluşması gibi ciddi durumlarda mutlaka doktorunuzdan bilgi isteyin.

Anjiyo ile tedavi olan hastalar genellikle ameliyattan çıktıktan sonra aşırı üşüdüğünü söyler. Bu durumda telaş etmemek ve mümkün olduğunca hastanın üzerini de çok örtmemek gerekir. Eğer hasta aşırı üşüdüğünü söylüyorsa ince bir kumaş yeterli olacaktır. Bu konuda özellikle doktorun tavsiyelerini dinlemekte fayda var. Tedavi sonrasında ilk birkaç saat üşüme hissi olağan bir durum olmakla birlikte neredeyse birçok anjiyo hastasının yaşadığı bir sorundur. Sorunun temel nedenlerinden birisi de hastanın ameliyathanede geçirdiği sürede üzerinde kıyafet olmamasıdır. Ameliyathane soğuk bir ortamdır, haliyle hasta burada geçirdiği sürede ister istemez üşüme sorunu yaşayacaktır. Bu nedenle anjiyo sonrası üşüme hissi gayet doğaldır. Ancak üşüme ile birlikte diğer belirtiler eşlik ediyorsa ve sorun birkaç güne yayılıyorsa dikkat etmekte fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.