Anjiyo

Anjiyo Stent Uygulaması Öncesi Ve Sonrası

Anjiyo Stent Uygulaması Öncesi Ve Sonrası

Hemen hemen herkesin merak ettiği anjiyo stent uygulaması öncesi ve sonrasına dair birçok soruya bu yazımızda yanıt vermeye çalışacağız. Öncelikle, damar tıkanıklığı ya da darlığı problemlerinin ciddi sorunlara yol açabildiğini söylemeliyiz. Bu sebeple anjiyo uygulamaları büyük önem taşımakta ve aksatılmaması gereken öncelikler sıralamasında başı çekmektedir. Koroner anjiyo sonrasında gerçekleşecek stent uygulamasının kısa sürelerde gerçekleşmesi mümkündür. Damarın dar bölgelerine yapılan bu uygulamanın koroner anjiyo ile benzerlik taşıması muhtemeldir. Lokal anestezinin yapılmasının ise hastaya en büyük katkısı herhangi bir ağrı duymamasının yanı sıra uyanık olmasıdır.

Anjiyo Stent Uygulaması Süresi

Stent veya balon uygulamalarının birkaç dakika içerisinde gerçekleştiğini ve kısa göğüs ağrılarının da ortaya çıkabildiği bilinmelidir. Ancak, bu göğüs ağrılarının geçici olduğunun altını çizmekte de fayda var. İşlem sonrasında hastaların 1 gece koroner yoğun bakımda kalmasının tavsiye edildiğini de belirtmeliyiz. Anjiyo stent uygulamasının başarılı sonuçlar vermesinin yanı sıra işlem sonrası 1 ay içerisinde yüzde bir oranında bir tıkanma meydana gelebilmektedir. Kalp krizi riskinin yoğunluğu ve derecesi hakkında doktorunuzdan yardım almalı ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz.

Anjiyo Stent Sonrası

Stent uygulaması sonrasında yaklaşık 5 ay kadar damarlarda herhangi bir daralma olması söz konusu değildir. Stent çeşitlerine göre değişiklik gösterebilecek bu oranın ilaç kaplı stentlerde %10, normal stentlerde %20 olması beklenmektedir. Stent işlemi sonrasında daralan damarın stent veya balon ile yeniden açılması ise mümkündür. Bu uygulamalar sonrasında damarlarda herhangi bir açılma görülmüyorsa, damarlarınızın tekrar daralma ihtimalinin bir hayli düşük olması muhtemeldir.

Stent İçeriği

Genellikle metal bir kafes şekline sahip olan stent uygulamalarında, farklı birçok seçeneğin olması kadar işlevsel olarak değişkenlik göstereceğini de belirtmeliyiz. Kobalt-krom veya çelik alaşımından ortaya çıkan stentlere normal stentler denmektedir. Normal stent uygulamasının takıldıktan 6 aylık bir sürede tekrar daralma ihtimali %20 civarındadır. İşlemin bitmesinin ardından ilk 1 ay içerisinde canlı hücrelerin endeotel dokusu yoluyla kaplandığını ve tam tıkanma tehlikesini ortadan kaldırdığının altını çizmeliyiz. Normal stentlerde şikâyet edilen yönün ilk 6 ay içerisinde tekrar nüksetme ihtimalinin %20 olmasıdır diyebiliriz. Ancak, ilaçlı stent yaptıran hastaların tıkanma tehlikesine karşı ilaç kullanmaları ve kendi sağlıklarına büyük bir titizlikle yaklaşmaları da son derece önemli bir detaydır.

Stent İşlemi Hakkında

Her stent uygulamasının takıldığı bölgeden geri alınmasının büyük avantajları olacağını söyleyebiliriz. Ancak, bunun zorlu bir süreç olmasını da eklememiz gerekiyor. Eriyebilen stentlerin gelişimine bağlı olarak bu süreci yakın olarak takip edebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz. Metal olmaksızın vücut içerisinde kaybolma özelliğine sahip doğal maddeler ve laktik asitle yapılan eriyen stentlerin, damar takılması sonrasında 1 ile 2 yıl içerisinde tamamen ortadan kalktığı bilinmektedir. Damarda herhangi bir yabancı maddenin kalmaması ve 2 yıl sonrasında damarın tamamen iyileşmesi gibi unsurlar sebebiyle, eriyen stentlerin sıklıkla dile getirilen ve merak edilen konular arasında yer alması mümkün olmuştur. Pahalı ve her stent işleminde kullanılmaması sebebiyle, eriyen stentlerin pek kimse tarafından kullanılmadığının da altını çizmemiz gerekiyor.

Anjiyo Stent Uygulaması Öncesi Ve Sonrası

Stent Teknolojisi

Hızlı gelişen teknoloji ve sağlık imkânlarının getirisi olarak stent uygulamaları çeşitli ve çok yönlü işlevsel bir profil çizmektedir. Stent sayılarının bu denli çoğalması ve uygulamaların farklılık göstermesi sebebiyle, birçok insanın gönül rahatlığı ile damar tıkanıklığını engellemesi mümkündür. Hastaların risk oranını göz önünde bulundurması ve sağlıklı bir konuma kavuşabilmesi adına bypass ameliyatları da oldukça etkilidir. Stent teknolojisi ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi alışverişine girmek istiyorsanız, sağlık kuruluşları ve uzmanlardan destek alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.