Anjiyo

Anjiyo Süreci Nasıl Geçer?

Anjiyo Süreci Nasıl Geçer?

Anjiyo işleminin süreci yaklaşık olarak 10 dakika ile 15 dakika gibi bir süreci kapsamaktadır. Anjiyo işlemi hastanın durumuna göre değerlendirilme yapılarak kasık bölgesinden ya da koldan ve bilekten yapılabilmektedir. Bu kararı hastanın durumuna göre doktor belirlemektedir. Aşırı derecede hayati önem içeren riskler taşımamakta olan anjiyo işleminin sonrasında hasta en az 6 saat gözetim altında tutulmaktadır. Koldan ve bilekten yapılan anjiyo işlemlerinde ise bu gözetim süresi 2 saate kadar düşebilmektedir. Lokal anestezi ile uygulanmakta olan anjiyo işleminde vücuda ilaçlı bir sıvı enjekte edilir ve içeriden damarların detaylı bir şekilde görüntülenmesi ve resimlerinin çekilmesi sağlanır.

Anjiyo Hangi Durumlarda Gereklidir?

Damar tıkanıklıklarından dolayı yaşanmakta olan kalp rahatsızlıklarında anjiyo etkili bir çözüm sunmaktadır. Anjiyo işlemi ile damar tıkanıklıkları ortadan kaldırılırken aynı zamanda hastalıkların tespiti de yapılarak daha hızlı bir şekilde tedavi işlemine yönlendirilir. Özellikle şiddetli ve geçmek bilmeyen göğüs ağrıları ve kalp krizi gibi durumlarda sıklıkla uygulanan anjiyo işleminde vücutta herhangi bir kesi ve yara oluşumu olmaz ve ağrısız bir işlemdir. Anjiyo uygulaması genel olarak stent takılan hastalara, kalp kapak hastalıklarında, 40 yaş ve üzerinde önemli ve ciddi ameliyata girecek olan kişilere ve by pass olan hastaların kontrol sürecinde uygulanmaktadır. Anjiyo işlemi hastanın fiziksel ve sağlık durumu doktor tarafından değerlendirmeye alınarak bilekten ya da kasıktan yapılabilmektedir.

Kasıktan Anjiyo Uygulaması

Anjiyo uygulaması genel olarak kasık bölgesinden gerçekleşmektedir. Anjiyo olacak olan kişinin kasık damarlarında tıkanıklık var ise ve çatallanma bölgelerinde darlık söz konusu ise anjiyo işlemi kasık bölgesinden uygulanmaktadır. Ancak bazı durumlarda anjiyo uygulamasının kasıktan yapılması zor olmakta, damarların bulunması konusunda güçlük çekilmekte ve bu da doktorların işini daha da zorlaştırmaktadır. Bu tarz durumlarda kol ve bilekten yapılan anjiyo uygulaması tercih edilmektedir. Genel olarak aşırı kilolu olan kişilerde ve basit darlıklarda koldan yapılan anjiyo uygulaması tercih edilir. Lokal anestezi uygulandığından dolayı hastanın bilinci yerinde olmaktadır ve hasta aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.