Anjiyo

Anjiyo Uygulaması ve Anjiyo Uygulama Nedenleri

Anjiyo Uygulaması ve Anjiyo Uygulama Nedenleri

Pek çok hastalıkların teşhisi için günümüzde sık tercih edilen uygulamalardan biri olan anjiyo uygulaması genelde kalp damar hastalıkları ve bu hastalıklara bağlı rahatsızlıkların teşhisinde uygulanır. Anjiyo uygulaması için ince tüpler aracılığı ile kasık, kol ya da bilekten giriş yapılır. Bu şekilde damarlar içinde tüpler ilerletilerek hastalığın teşhisi sağlanır. Anjiyo uygulamasıyla beyin hastalıkları, göz hastalıkları, kalp hastalıkları, bacaklarda olan hastalıklar gibi pek çok hastalıkların teşhisi sağlanır. Anjiyo uygulamasında uygulama öncesinde hastaya bazı tetkikler yapılır. Hastanın geçmiş hastalık öyküsü incelenir. Hasta anjiyo odasına sokularak hasta anjiyoya hazır hale getirilir. Hastanın hijyenik temizliği yapılır. Özellikle anjiyo yapılacak yerin dezenfekte işlemi sağlanır. Hasta üzerine steril örtüler serilir.

Anjiyo Uygulamasının Yapıldığı Durumlar

Anjiyo uygulaması pek çok durumlarda uygulanan bir uygulamadır. Anjiyo uygulamasının yapıldığı durumları özetlersek şunları söyleyebiliriz;

  • Efor testi yapılan hastaların efor testinin pozitif olduğu durumlarda,
  • Kalp kapak hastalığı olan kişilerde,
  • Bilgisayar anjiyosu olarak şüpheli olunan durumlarda,
  • Eko çekimi sırasında kalp kasılma durumu olan kişilerde,
  • Şiddetli biçimde göğüs ağrısı olan kişilerde, eğer kalp krizi geçirme durumu varsa koroner darlık belirtisi olan kişilerde,
  • Talyum testi yapılan ve test sonucunda koroner arter hastalığı olan kişilerde,
  • By pass olan hastaların kontrollerinde,
  • 40 yaş üstü olup önemli hastalık geçirecek olan kişilerde anjiyo uygulaması tercih edilir.

Anjiyo Uygulaması ve Anjiyo Uygulama Nedenleri

Anjiyo Uygulaması Hangi Durumlarda Kasıktan ve Koldan Yapılır?

Anjiyo uygulaması yapılırken bazı durumlarda kasıktan bazı durumlarda da koldan yapılabilir. Anjiyo uygulamasının kol ve kasıktan yapıldığı durumlar olarak şunları söyleyebiliriz; Hastanın kasık damarlarında tıkanma durumu varsa, hastanın çatallanma bölgelerinde darlık olduğu durumlarda kasıktan girilerek anjiyo uygulaması yapılır. Hastanın sol kalp yetmezliği, akut enfarktüs gibi durumları varsa aciliyet isteyen bu tip durumlar için hızlı bir şekilde hareket edilmesi gerekir. Anjiyo uygulamasının kol bölgesinden yapılmasının gerekli olduğu durumlar ise; fazla kilolu olan kişilerde, çok uzun zaman yatamayan kişilerde ve basit darlık gibi durumlarda kol bölgesinden giriş yapılarak anjiyo uygulaması kol bölgesinden yapılır.

Anjiyo Uygulaması ve Anjiyo Uygulama Nedenleri

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.