Anjiyo

Anjiyo Yapan Devlet Hastaneleri

Anjiyo Yapan Devlet Hastaneleri

Anjiyo, kalp ve damar hastalıkları olarak sorun yaşayan kişilerin tedavi görmesi için yapılan tıbbi bir işlemdir. Anjiyo işlemi, damarlardan ince tüpler yardımıyla girilerek damardaki tıkanıkların teşhis edilmesi, giderilmesi ve diğer sorunların çözümünü sağlamak için yapılır. Anjiyo tedavisi uygulanırken tüplerle atardamara girmek için vücudun el, kasık ve kol bölgesinden giriş yapılır. Bu işlemin amacı hastanın vücuttaki sorununu teşhis etmektir.

Anjiyo işlemi uygulanmadan önce hastaya önce çeşitli testler yapılır. Hastanın anjiyoya hazır hale gelmesi için hasta dezenfekte edilerek hastanın anjiyo sırasında mikrop kapması önlenir. Özellikle giriş yapılacak bölge iyice temizlenir. Hastanın üzeri sterilize olmuş örtülerle örtülür. Tüm bu işlemler hastanın operasyon sırasında enfeksiyon kapmaması içindir. Hastanın neresinden giriş yapılacaksa oradan tüplerle giriş yapılır. Lokal anestezi olarak devam eden bu işlemler büyük bir titizlik çerçevesinde yerine getirilir. Tüple giriş yapılarak tüpün içinden de tüp geçirilerek hastanın incelenmesi gereken organına kadar bu tüple giriş sağlanır. Monitörden giriş yapılan yere bakılır ve sorun teşhis edilir. Tüm bu aşamalarda hastaya ilaçlı su verilir ve bu sayede damarlardaki tıkanıkların teşhisi sağlanır. Bu şekilde hastanın tüpler vasıtasıyla damar ve diğer bölgelerindeki sorunlar tespit edilerek hastanın sorunun nereden kaynaklandığı bulunmaya çalışılır. Sorun teşhis edildikten sonra hastaya gerekli müdahale yapılarak sorunun giderilmesi sağlanır.

Anjiyo İşleminde Bilinmesi Gerekenler

Kalp ve damar hastalıkları sorunlarının çözümü için genelde uygulanan anjiyo, göz, beyin, bacaklar gibi vücudun çeşitli yerlerindeki sorunların teşhis edilmesi ve çözümü için de uygulanan bir işlemdir. Anjiyo işleminde bilinmesi gerekenler onlar saydıklarımız dışında bazı önemli noktalar da vardır. Anjiyo işlemi belirttiğimiz gibi titizlikle yapılması gereken bir işlemdir. En ufak bir ihmal ya da dikkatsizlik sonucu istenmeyen olumsuz sonuçlar olabilir.

Anjiyo Yapan Devlet Hastaneleri

Örneğin anjiyo işlemine başlamadan önce temizliğe dikkat etmek çok önemlidir. Hastanın hijyen ve temizliğine yeterince dikkat edilmediğinde hastanın enfeksiyon kapması kaçınılmazdır. Temizlik ve hijyene sadece anjiyo yapılmadan önce değil yapıldıktan sonra da dikkat edilmesi önemlidir. Hasta anjiyo işleminden sonra bir müddet gözlem altında tutulur. Sonrasında hastaneden çıktıktan sonraki dönemde evdeki dönemde hastanın bundan sonraki bölümde kendisinin dikkat etmesi önemlidir. Anjiyo yapılan bölge temiz ve kuru tutulmalı. Aksi takdirde burası mikrop kapabilir. Anjiyo sonrasında hastanın anjiyo yapılan yerinde kızarma, morarma gibi durumlar olabilir. Bu durumda gerek görüldüğünde doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Anjiyo Yapan Devlet Hastaneleri

Anjiyo işlemi, pek çok hastanede yapılabilmektedir. Özel ve devlet hastaneleri bu konuda hastalarına yardımcı olmaktadır. Özel hastaneler bu işlemi belli bir ücret karşılığında yaparken devlet hastaneleri ücretsiz olarak anjiyo işlemini yapmaktadır. Anjiyo işlemi yapan devlet hastaneleri olarak her il ya da ilçenin devlet hastanelerinde bu işlem ücretsiz olarak yapılır. Özel mi yoksa devlet hastanesi mi olsun diye soracak olursanız devlet hastanesi öneririz. Yapılan araştırmalara göre özel hastanelerin  pek çoğunda hastaya gereksiz yere stent takıldığı tespit edilmiştir. Bu amaçla bu işi yerinde ve en iyi şekilde yapan devlet ya da üniversite hastaneleri tercih edilebilir. Bu konuda biraz araştırma yaparak iyi bir devlet hastanesi bulabilir ve anjiyo işleminizi devlet hastanesinde yaptırabilirsiniz. Böylece gereksiz yere hastaneye para ödememiş olursunuz. Devlet hastaneleri bu operasyonu yaparken sadece makul oranda muayene katılım payı alır. Onun dışında tüm işlemler ücretsiz olarak yerine getirilir. Böylece hasta maddi açıdan mağdur edilmeden tedavi edilmiş olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.