Anjiyo

Anjiyo Yaptırmak Oruç Bozar Mı?

Anjiyo Yaptırmak Oruç Bozar Mı?

Tıp dilinde anjiyografi olarak bilinen ve halk arasında kısaca “anjiyo” adı verilen tıbbi uygulama, bir tedavi değildir. Anjiyo operasyonunu vücut damarlarının görüntülenmesi olarak tanımlamak mümkündür. Böylece teşhis ve tedavi konusunda anjiyo, oldukça yaygın kullanılan bir operasyon olarak bilinmektedir. Damar yolunda bir tıkanıklık veya damarlar aracılığı ile beslenen organlarda gelişen birçok hastalığın teşhisi sıklıkla anjiyo sayesinde fark edilip kısa sürede tedavi sürecine başlanılmaktadır. Bu nedenle doktorunuz anjiyo kararı aldıysa sağlığınızı riske atmamak için kısa sürede anjiyo işlemini gerçekleştirmek hem hastalığınızın kesin teşhisi hem de tedaviniz için oldukça büyük önem taşımaktadır. Kalp hastalıklarında sıklıkla tercih edilen anjiyo farklı sağlık sorunlarında gerekli görülebilmektedir.

Son yıllarda teknolojik imkanların genişlemesi, tıp alanında da teknolojinin yaygın ve yoğun bir şekilde kullanımı, anjiyo işlemini de hasta açısından oldukça kolay ve konforlu bir hale getirmektedir. Günümüzde sanal anjiyo gibi imkanlar sayesinde de kişiler anjiyo oldukları sabah, kısa bir süre dinlendikten sonra özellikle masa başı işlerine öğleden sonra gidebilmekte, normal hayatlarına destek almak veya bakıma muhtaç olmadan devam edebilmektedir. Bu nedenle son yıllarda Diyanet’e sorulan sorular arasında da sıklıkla oruç, namaz, abdest ve anjiyo ilişkileri merak edilmektedir. Oruç tutmak isteyen kişiler veya oruçlu olan kişiler, anjiyo olmalarına orucun engel olup olmadığını hem doktorlara hem de Diyanet’e sıklıkla yönelttiği sorular arasında yer almaktadır.

Diyanet İşleri, anjiyo ve oruç tutmak soruları yöneltildiğinde orucun anjiyo için bir engel olmadığını, oruçlu iken de anjiyo olunabileceğini dile getirmektedir. Bunu şu şekilde açıklamak mümkün; oruç tutan bir kişin yemek yemesi ve su gibi sıvı gıdaları tüketmesi yasaktır. Ancak anjiyo uygulaması sırasında kişi, herhangi bir şey tüketmez. Sadece tıbbi yolla damar içerisine ilaç enjekte edilir ve kişinin damarları, damarlardan beslenen organları tıbbi cihazlar aracılığı ile görüntülenme imkanı yakalar. Operasyon öncesi, sırası ve sonrasında herhangi bir katı veya sıvı gıdanın tüketimi söz konusu değildir. Bu nedenle dileyen kişilerin anjiyo olacağı zaman oruç tutmasında bir sakınca görülmemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.