Menu

Anjiyonun Yan Etkileri Nelerdir?


Günümüzde, birçok insanın merak ettiği sorulardan birisi de Anjiyonun yan etkileri nelerdir? Sorusu olmaktadır. Kalp ve ritim bozukluklarının yanı sıra damar sertleşmesi ve tıkanıklarının önüne geçen anjiyo ameliyatları, uzman doktorlar tarafından ağrısız ve sorunsuz bir şekilde halledilebilmektedir. Ancak, anjiyo işlemleri sonrasında yaşayabilecek yan etkiler ve problemlerin neler olduğu hakkında bir bilinmezlik bulunmaktadır. Bu sorunu açıklayacak ve sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz bilgiler ışığında destek olacağız.

Anjiyonun Yan Etkileri

 • Anjiyo sonrasında damarda ve bacaklarda komplikasyonlar ve morarmalar oluşmaktadır. Yan etkiler arasında önemli bir konumda bulunan nefes darlığı sorunu sıklıkla görüldüğünü ve geçici bir problem olduğunu söyleyebiliriz.
 • Anjiyo işlemi sonrasında hastaneden çıktıktan sonra kasları ve damar bölgelerini zorlamamak gerekiyor. 1 gün geçtikten sonra duş alabilir ve bantlarınızı çıkarabilirsiniz.
 • Damarlarda oluşacak morarma ve sertlikler, Anjiyo yan etkileri arasında en fazla görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Anjiyo bölgesinde ve damarlarda beliren morarmaların iyileşmesi 1 haftalık süreci kapsamaktadır. Anjiyo olunan bölgedeki damarda akıntı ve kana şiddetli seviyeye ulaşıyorsa ve şişlik kaynaklı bir ağrı kendisini gösteriyorsa doktorunuza başvurmalısınız.
 • Anjiyografi uygulamaları sonrasında yan etkiyi engellemek ve damardaki morlukların önüne geçebilmek için ilk 24 saatlik süreçte titiz ve dikkatli davranmalısınız. Damardaki kan dolaşımında etkili olan uyuşmaların bacaklarınızı etkileyebileceğini ve bunun sonucu olarak da morarmalar oluşturabileceğini bilmelisiniz.

Anjiyo Yan Etkileri Sonrasın Neler Yapılmalıdır?

 • Anjiyo işleminin yapıldığı kısımda hareket ve oynatma yapmamalısınız.
 • Ameliyat sonrasında bir şey yememeli ve belirli oranda su içmelisiniz.
 • Tansiyon ve kalp hızında ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmek adına, sürekli olarak kontrollerin yapılması gerekiyor.
 • Ameliyat sırasında uygulanan kontrast maddelerin vücudunuzdan atılabilmesi ve böbreklerinizin sağlıklı çalışabilmesi için gün içerisinde en az 2 litre su tüketmeniz gerekmektedir.

  Anjiyonun Yan Etkileri Nelerdir?

  Anjiyonun Yan Etkileri Nelerdir?

 • Anjiyo ameliyatı yan etkileri görüldüğü takdirde, hastaneye gitmeli ve doktorunuza başvurmalısınız. Sürekli olarak kendisini tekrar eden sorunlar önemsenmediği takdirde, hayati sonuçlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Kum torbası almalı ve bunu kasıklarınıza uygulamalısınız. Bu kontroller sonrasında herhangi bir problem bulunmuyorsa, en az 2 saat içerisinde hasta taburcu edilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
2 Yorum
 1. cengiz ağıl 9 Kasım 2017 / Cevapla
 2. Engin 30 Kasım 2017 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir