Anjiyo

Anjiyoyu Devlet Karşılıyor mu?

Anjiyoyu Devlet Karşılıyor mu?

Anjiyo, damarların incelenerek herhangi bir problem olup olmadığına bakılması işlemidir. Türkiye’de yaygınlaşan bir hastalık olan kalp-damar hastalıklarında teşhis için yaygın kullanılan anjiyo işlemini ise devlet karşılar. Anjiyonun tıp dilinde anlamı Koroner Anjiyografidir. Lokal anestezi yolu ile kalp ve damarlara bir cihaz yardımıyla girilerek görüntülenme işlemidir.

Devletin Anjiyo Yaparken Karşıladığı Hizmetler

Devlete ait hastanelerde anjiyo ameliyatı olunursa zaten herhangi bir problemle karşılaşılmayacaktır. Hastaneye girişten, taburcu oluncaya kadar tüm hizmetler devlet tarafından temin edilmektedir. Hastanın beslenme ve benzeri ihtiyaçları da devlet hastanelerinde sunulan hizmetlerdendir. Ancak özel hastaneler söz konusu olunca yaygın bir kanaat ücret ödendiği yönündedir. Ancak SGK ile anlaşmalı tüm özel hastaneler kalp-damar hastalıkları ile ilgili herhangi bir ücret alamazlar. Aynı şekilde devlet hastanesindeki tüm hizmetleri özel hastanelerde de alma imkânınız bulunmaktadır. Tüm hizmetler sosyal devlet anlayışının getirdiği avantaj ile SGK tarafından karşılanır.

Anjiyodan Sonra Hastane Para İsterse Ne Yapılmalı?

Öncelikle özel bir hastanede anjiyo yapılacaksa tüm şartları konuşmalısınız. Yatacağınız tahmini süreyi ayrıntılı olarak öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Anlaşmalı olan özel hastanelere para ödemeden ameliyatınızı yaptırabilirsiniz. Anjiyo olduktan sonra eğer çıkışta sizden herhangi bir ücret talep edelerse fatura istemelisiniz. Muhtemelen fatura konusunda size sorun çıkaracaklardır. Böyle bir durumda kesinlikle ödememeniz ve ilgili makamlara bildirmeniz gereklidir. Yatak ücretinden, ameliyathane hizmetlerine kadar tüm tedaviler kalp-damar hastalıklarında SGK’nın güvencesinde karşılanmaktadır. Eğer yetkili devlet mercilerine bildirirseniz özel hastanelere devletin denetimi altında olduğu için müdahale edeceklerdir.

Anjiyo Masrafları

Anjiyodan Sonra Hastane Para İsterse Ne Yapılmalı?

Anjiyodan Sonra Herhangi Bir Hastalık Çıkarsa Ne Yapılmalı?

Anjiyo olduktan sonra tüm testler yapılınca herhangi bir sorun çıkarsa, para ödemenizi gerektirecek bazı durumlar olabilir. Örneğin; hastaya stent takılması kararlaştırıldığında normal stentler devlet tarafından karşılanır. İlave herhangi bir ücret ödemeden özel hastanelerde ameliyat olabilirsiniz. Ancak ilaçlı stent takıldığı zaman SGK karşılamamaktadır. Tamamen hastanın cebinden çıkacak para ile stent takılmaktadır. İkisi arasındaki fark dikkate alınarak karar verilmelidir.

Anjiyo Olacak Hastalara Tavsiyeler

Kalp-damar hastalıkları hafife alınmayacak kadar önemlidir. Önemi nedeniyle tek bir doktorun önerisinden ziyade en az iki doktorun kontrolü ile karar verilmelidir. Doktorların bazılarının gördüğünü diğeri göremeyebilir. Doktorun kötü olduğu anlamı taşımaz. Hastanede anjiyo sonrası tüm hizmetleri devlet sunar. Anjiyo sonrası devletin, bazı tedavilerin yarısını karşılaması gibi imkanlar sunduğu da olabilir. Hizmetlerin ne kadarının karşılandığı konusunda doktorunuzdan detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Nalan Cezer dedi ki:

  Annem 86 yaşında. 2 aydır 6-7 kez kalp yetmezliği ve nefes darlığı şikayetleriyle acile kaldırıldı. Dün Fatih’teki Bezmialem Vakıf Hastanesi yoğun bakıma yatırıldı. 07 Ağustos’ta anjiyo, 09 Ağustos’ta da TAVİ yapılması planlanıyor. Bize 8.400 TL. paket fiyatı çıkarıldı. Anjiyo sırasında stend takılmasına gerek görülürse (ki muhtemelen gerekecek dendi) 1.700 TL de onun için istendi. Bu işlemlerin ücretsiz olması gerekmiyor mu? Hiç zamanımız kalmadığı için mümkünse çok acele 0532 367 68 70 no’lu telefona bilgi verebilir misiniz? Çok teşekkür ederim.

 2. İbrahim payman dedi ki:

  Üniversite devlet hastanesi bizden 1000 lira anju farkı istediler , durumuz yok ne yapmalıyım?

  1. admin dedi ki:

   Durumunuzu E-Devlet üzerinden sağlık bakanlığına ve aile-sosyal politikalar bakanlığına mesaj atın. Allah kolaylık versin.

 3. Serdar coşkun dedi ki:

  06 10 19 da babam kalp krizi geçirdi acil stent takılması gerektiğini söyledi doktor ilacımı ilacsizmi diye sordu 3500 tl fark çıkar dedi babama sorun dedim , sordular babam parasız dedi ben paralı olsun dedim doktor yanındakine acele et takalım devletin verdiğini gitsin dedi babama da ilaçları düzgün kullanırsan hiç birşey olmaz demiş, taburcu olacağımız zaman benden 3500 tl istediler dedim ben istedim ama devletin verdiğini takmışlar tekrar doktora sordular, yok ilaçlı taktik dedi bari iskonto yapın dedim 3000 ti olur dediler ödedim peki şimdi hangisinin takıldığı anlaşılır mı kandırıldık mi bilmek istiyorum,,,,

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.