Anjiyo

Bebeklerde Anjiyo Riskleri

Bebeklerde Anjiyo Riskleri

Yetişkin kişilerde gelişen hastalıkların hepsi çocuklarda da oluşabilmektedir. Yani bir bebek kalbinde sorun veya kalp damarlarından birisinin tıkanıklığı ile doğabilir. Buna göre aynen yetişkinlere uygulanan anjiyo sistemleri bebeklerde de uygulanmaktadır. Bebeklerin eğer doğar doğmaz kalplerinde bulunan sorunlar veya kalp damar tıkanıklığı teşhis edilirse hiç zaman geçirmeden anjiyo yapılmalıdır.

Uzman çocuk doktoru gözetiminde ve çocuk kardiyologu tarafından yapılan bebeklerde anjiyo uygulaması sonrasında bebekler kalp ve beden sağlıklarına tamamen kavuşabilmektedirler. Bebeklerde anjiyonun riski ve kalp hastalığının bebeğe vereceği zarar hesaba katılarak kardiyolog doktorlar tarafından yapılmaktadır. Anjiyo yapılması sırasında bebeği hayati bir riske sokacak hiçbir girişim yapılmamaktadır.

Bebeklere yapılan anjiyo yetişkinlere yapılan anjiyodan farklı olarak sadece yetişkinlere lokal anestezi yapılırken bebeklere genel anestezi yapılarak ayrılabilir. Çünkü lokal anestezide anjiyo olacak olan bebeğin hareket ederek tepki vermesinden korkularak bebek tamamen uyutulur.

Bebeklerde Kalp Hastalıkları Nasıl Anlaşılır?

  • Yeni doğan bebeklerde dudaklarda ve parmak uçlarında morarma görülmesi
  • Genellikle banyo sonrası, beslenme esnasında ve sabah uyandığında bebeğin arada bir bayılma şekli gibi kendisinden geçmesi
  • Bebeğin çok hızlı nefes alması
  • Bebeğin beslenirken veya anne sütü alma esnasında çok fazla terlemesi
  • Bebeğin huzursuz olması
  • Bebekte uyku düzensizliği
  • Bebekte bedensel gelişimin durması
  • Kalp atım hızında çok fazla artış gözlemlenmesi
  • Bebeğin çok sık enfeksiyon kaynaklı hastalıklara yakalanması

Anjiyo Yapmak İçin Yaş Sınırı Yoktur

Anjiyo kalp damarlarını, göz damarlarını ve beyin damarlarının açılma işlemine verilen isimdir. Vücuttaki tüm damarlarda yapılan açma işlemlerine de damar açma anjiyosu ismi verilmektedir. Bir hastaya anjiyo uygulaması yapılmak istendiğinde hastanın yaşamını iyi bir şekilde geçirmesine dayalı olarak hastanın yaşı göz önünde bulundurulmaz. Yani her yaştan kişiye anjiyo uygulaması yapılabilmektedir.

Anjiyo genellikle 40 güne ulaşmış bebeklerden başlayarak her yaşta kişiye güvenli bir şekilde dünyada ve ülkemizde yapılabilmektedir. Anjiyo esnasında iyi bir anestezi alındığında ve anjiyo sonrasında da doktorun hastaya verdiği ağrı kesici ilaçlar alındığında anjiyo esnasında ve sonrasında hiçbir şekilde ağrı hissedilmez.Bebeklerde Anjiyo Riskleri

Bebeklerde Anjiyo Riskleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.