Anjiyo

Bebeklerde Kaç Yaşında Anjiyo Yapılıyor?

Bebeklerde Kaç Yaşında Anjiyo Yapılıyor?

Anjiyo günümüzde kolay gerçekleştirilen bir operasyon olsa da bebeklerde yapıldığı zaman ister istemez ebeveynler endişelenebiliyor. Fakat anjiyo bebeklerde 2-3 aylığa kadar düştü. Hatta acil durumlarda doğar doğmaz anjiyo yapılan bebekler dahi oluyor.

Anjiyo kalpte yaşanan sorunların temelini bulmak için yapılan küçük bir operasyondur. Çoğu anne baba bebeğinin anjiyo yapılacağını duyunca endişeye kapılır. Endişeye kapılmanıza gerek yok. Anjiyo yapılacak bebekler genel olarak bir gün önceden ya da sabah erken saatlerde hastane yatış işlemleri yapılır.

Anjiyo yapacak doktor tarafında anne ve babaya ayrıntılı bilgi verilir. Anjiyo hakkında da bilgi alarak soracağınız soruları yöneltebilirsiniz. İşlemlerin yapılması için yine anne ve babadan izin belgesi imzalatılır. Bebeğe anjiyo uygulaması öncesi beslenme programı verilir ve buna uyulması gerekir. Bebeğe genel anestezi uygulanacağı için uyulmayan durumlarda o gün operasyon gerçekleştirilemez.

 

Bebeklerde Anjiyo İçin Yapılacak İşlemler

Bebek anjiyo öncesi genel anestezi ile uyutulur. Bu sayede bebek operasyon esnasında uyku halinde olacaktır. Bu nedenle bebek yapılacak olan işlemleri hissetmez ve ağlamaz.

Bebeklerde yapılacak olan anjiyo işlemi atardamar ve toplardamar yolu ile kasık bölgesinden girilerek yapılacak bir işlemdir. Kasıkta yer alan büyük damarların içerisine yapay borucuk ile atardamara ve toplardamara katiterin adı verilen bir işlem uygulanır.

Katiterinin yerleştirilecek olan bölgeler uyuşturulur. Uzman kardiyolog sayesinde yerleştirilen katiterin röntgen yardımı ile bakılır. Kalp seviyesine ulaşana kadar bu katiterinler yavaş yavaş ittirilerek ilerletilir. Bu sayede kalp ve damar yollarında yaşanan sorunlar gözlenir ve tespit edilir.

Bebeklerde Anjiyo Sonrası Yapılan İşlemler

Bebeklerde anjiyo yapıldıktan sonra bebek hasta odasına uyur vaziyette çıkarılır. Birkaç saat boyunca uyuyabilir. Bu nedenle korkulmamalıdır. Bebekler ayıldıktan sonra ateşlenme ve mide bulantısı sorunu yaşayabilir. Bu sorun ise kısa süre içinde geçecektir. Bebeklerin anjiyo işlemleri bittikten sonra raporları inceler ve size ayrıntılı bilgi verir. Anjiyo raporlarında sıkıntı çıkmaz ise ertesi gün hastaneden taburcu olabilirsiniz. Sıkıntı gördüğünde ise yapılacak işlemleri anlatır ve buna göre operasyon yapılacak ise hazırlıklar başlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.