Anjiyo

Beyin Damarı Anjiyosu

Beyin Damarı Anjiyosu

Beyin Damarı Anjiyosunda, Beyne giden damarlarda tıkanıklık veya daralma var mı diye bakılır. Beyin damarı anjiyosunda damarların içerisinden sağlığa zararlı bir madde kullanılıyor. Radyoaktif ışınlara sahip olan sıvı monitörize edilerek, damar içerisinde ki duru m gözeniyor. Günümüz teknolojisi ile yapılan anjiyolarda hayati tehlike oranı oldukça düşüktür.

Beyinde yaşanan nörolojik rahatsızlıkların kontrolünde;

  • Beyin kanamaları
  • Kan damarlarında ki beyin anevrizması
  • Beyin damarlarında ki malformasyon
  • Beyin anormallikleri

Teşhisi konulması için yapılması gereken bir operasyondur.

Beyin Damarı Anjiyosu Nasıl Yapılıyor?

Beyin damarı anjiyosu günümüzde radyoaktif ışın yayan makineler ile gerçekleştirilmektedir. Anjiyo öncesinde hastanın 6 saat öncesinden yemeyi içmeyi kesmesi gerekir. Hastanın kasık bölgesi uyuşturulur.

Kişinin kasığından giriş yapılarak beyin damarlarına ulaşılır. Kataterin geçiş yaptığı yerler kalbin arkasında yer alan damarlardır. Katater yardımı ile beyne iğne yapılır. Bu iğne özel bir sıvı gönderir ve bu sıvı sayesinde damar yolları gözlenmektedir.

 

Özel sıvının bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar;

  • Baş dönmesi
  • Sıcak basması
  • Mide bulantısı
  • Yanma hissi

Bu etkiler kısa süreli etkilerdir. Bir müddet sonra geçer. Uygulama sayesinde sağda ve solda ki damarlar ayrı ayrı gözlenmektedir. Anjiyo esnasında röntgen ile birkaç açıdan görüntü de alınır.

Operasyon sonrası hasta en az 4 saat boyunca dinlendirilmelidir. Doktorlar bu esnada hastanın değerlendirilmesini yapar. Duruma göre damar hastalıkları teşhisi konulur. Beyin anjiyosu sonrası yapılması gereken tedaviler hastanede uygulanmaya başlar. Değerlendirme sonrası bir sorun ile karşılaşılmayan hastalar taburcu edilirken, sorun ile karşılaşılan hastaların duruma göre tedavisi başlanır.

Hasta anjiyo sonrası 6 saat hiçbir şey yememesi gerekir. Anjiyo sonrası hastaya iyi bakılarak herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalındığında doktor müdahalesi yapılması gerekir.

Beyin Damarı Anjiyosu Sonrasında Yapılacaklar

Genel olarak günümüzde ki teknoloji sayesinde sabah anjiyo olan kişi gün içinde taburcu edilebiliyor. Anjiyo olan kişi bir hafta araç kullanmamalı. Gün boyunca dinlenmeli, çalışıyor ise 1 hafta izin almalı. İlk saatler katı yiyecekler tüketmemeli. Bol sıvı tüketilmesi ve ağır kaldırmaması gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.