Anjiyo

Bilekten Koroner Anjiyo Tercih Edilmeli Mi?

Bilekten Koroner Anjiyo Tercih Edilmeli Mi?

Kalp ve damar hastalıklarının yaygın hale geldiği bir dönemdeyiz. Kalp ve damar hastalıklarında sağlık hizmetleri de buna göre daha geniş kapsamlı araştırmalar yapıyor. Kalp krizlerinin ve kriz nedenli ölümlerin arttığı şu zaman diliminde kalp hastalıklarını teşhis etmek oldukça önemli yere sahip. Koroner anjiyo kalp hastalıklarını teşhis etmek için kullanılan küçük bir operasyon. Fakat çeşitli bölgelerden yapılabiliyor. Son zamanlarda bilekten koroner anjiyo tedavisi gündeme gelmeye başladı. Peki, bilekten anjiyo yaptırmalı mıyız? Bilekten anjiyo tercih edilmeli mi?

Kalp anjiyosu kalbin damarlarını teşhis etmek için uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. Buna uygun tedavi yöntemleri ise balon – stent, by-pas olarak bilinir. Bu nedenle koroner anjiyo hasta için oldukça önemli tetkiklerden bir tanesi olarak değerlendirilir.

Koroner anjiyografi bazı durumlarda en bileğinden de uygulanır. Fakat oluşabilecek komplikasyonlar önceden hastaya ve ailesine bildirilmelidir. Oluşabilecek komplikasyonlar sadece el bileğinden yapılan anjiyoda değil, tüm anjiyo tetkiklerinde oluşabilir.

Bilekten Koroner Anjiyo Neden Tercih Edilmeli?

Bilekten yapılan anjiyografinin birden fazla avantajı olabilir. En önemlisi ise kasıktan yapılan anjiyografilerde anjiyo sonrası şişme, morarma, kanama gibi durumlar gözlenmektedir. Bilekten yapılan anjiyoda ise bu sorunlarla oldukça az karşılaşılır. Özellikle yaşlılarda ve kilolu hastalarda anjiyo kasıktan girileceği zaman aşırı kıvrımlı ve damarların tıkalı olma durumunda bilekten anjiyo tercih edilmelidir.

Bir diğer avantajlardan bir tanesi ise kasıktan yapılan anjiyo sonrasında bir müddet damara baskı yapıp kanama olmaması için anjiyo sonrası kasığa kum torbası konulur. Hatta bel ağrısı olanlar, belde fıtık olanlar için kum torbası ile yatmak oldukça zor hal alır.  İdrar yapmakta zorluk çekerler. El bileğinde böyle bir duruma gerek kalmaz. Çünkü uzun sire yatmak ve baskı uygulamak gerekmez.

Bilekten anjiyo dünya üzerinde çok kullanılmasa da son zamanlarda sık tercih edilen anjiyo yöntemleri arasında yer almaya başladı. Bilekten anjiyo olmanın avantaj ve dezavantajlarını biraz daha incelersek;

Avantajları

  • Bilekten yapılan anjiyoda daha az hissedersiniz ve komplikasyon oluşma durumu oldukça düşük. Aynı zamanda el iki damar ile beslenmektedir. Birinde tıkanma olasılığı yaşansa da işlemini gerçekleştirir.
  • Daha erken taburcu olma şansına sahip olabilirsiniz. hasta kasıktan yapılan anjiyoya göre daha rahat edecektir.
  • Balon veya stent gerçekleştirme ihtimaline karşı işlem sonrası 12 saat hastanın yatması gerekir. Fakat bilekten yapılan anjyo da yatmak şart değil.
  • Kilolu hastalarda kasıktan girmek oldukça zor olabilir. Bu durumda bilekten anjiyo olmak daha iyi tercih olacak.

Dez Avantajları

  • Dez avantajlarından biri kasık damarlarına göre bilek damarlarının daha ince olmasıdır. Bu nedenle doktorunuzun deneyimli olması gerekir. aksi durumda daha ince çalışarak uzun sürebilir.
  • Bilekten yapılan anjiyoda kullanılan malzemeler daha ince ve narin malzemelerdir. Bu nedenle fiyatları daha pahalı olma ihtimali yüksek.

Kasıktan yapılan anjiyo günümüzde daha çok tercih ediliyor. Bunun nedeni damarların dar olması ve daha zahmetli olmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.