Anjiyo

Bilgisayarlı Anjiyo

Bilgisayarlı Anjiyo

Çağımızda beslenme bozuklukları, sağlıksız yaşam koşulları gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kalp damar hastalıkları ciddi sağlık sorunlarındandır. Tedavi edilmediğinde ölümle neticelenen sonuçlara kadar yol açmaktadır. Günümüzde kalp damar hastalıkları ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan sorunların çözümünde anjiyo işlemi uygulanmakta ve bu yolla etkili ve başarılı bir sonuç sağlanmaktadır. Anjiyo uygulaması lokal anestezi yöntemi ile yapılan kısa sürede etkili sonuçlar sağlayan bir uygulamadır. Anjiyo uygulaması tüplerle vücudun damarlarına giriş yapılarak tüpler vasıtasıyla damarlardaki tıkanıklık ve vücudun diğer bölgelerinde varsa sorun tarama yapılarak tespit edilir. Tüp kol, bilek ya da kasıktan girilerek damarlardan geçişi sağlanır ve bu sırada burasının filmi çekilerek dışarıdan ekrandan izlenerek sorunlu bölgelere tespit edilir.

Anjiyo uygulaması basit bir işlem gibi gözükse de büyük bir dikkat ve titizlik isteyen bir işlemdir. Anjiyo öncesinde hasta belli  tetkiklerden geçer. Hastanın kullandığı ilaçlardan, geçirdiği hastalıklara kadar hepsi not edilir ve hastanın durumuna göre anjiyo işlemine karar verilir. Anjiyo yapılacaksa hijyene çok dikkat edilir. Hastanın neresinden giriş yapılacaksa orası dezenfekte edilir. Hastanın diğer bölgeleri de sterilize edilmiş örtüler vasıtasıyla örtülür ve hasta bu şekilde anjiyoya hazır hale getirilir. Anjiyo sonrasında anjiyo yapılan yerin temiz ve kuru tutulması sağlanarak bu bölgenin enfeksiyon kapması önlenir. İşlem sonrasına hasta takibe alınır ve gerekli görüldüğü yerde müdahale sağlanır.

Koroner Anjiyografi

Tıp dünyası günümüzde oldukça gelişmiştir. Bunda teknolojik ürünlerin de büyük etkisi vardır. Anjiyo işleminde de koroner anjiyografi olarak bilgisayarlı anjiyo uygulanmaktadır. Bu şekilde çok daha kısa sürede ve başarılı bir şekilde anjiyo işlemi gerçekleşmektedir. Koroner anjiyografi Compüterize Tomografi kullanılarak yapılan uygulamalardan birisidir. Bu uygulama ile kalp damar hastalıkları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar çok daha kolay bir şekilde teşhis edilmekte, tanısı konmaktadır. Bu yöntem ile çok daha hızlı, ekonomik ve sağlıklı bir şekilde tarama yapılmakta, tanı konmakta ve buna bağlı olarak sorunun çözümü için gereken yapılmaktadır.

Bilgisayarlı Anjiyo

Compüterize Tomografi işlemi 20 dakika gibi çok kısa bir süre içinde uygulana bir işlemdir. Bu uygulama ile kasık ya da damar yolu ile katater kullanımına gerek kalmaz. Uygulaması kolay, acısız, ağrısız üstelik ekonomiktir. Hastalar için oldukça avantajlı olan bu uygulama ile kısa sürede etkili anjiyo işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama ile tetkik ve tarama güvenli ve aynı zamanda risksizdir. Bu açıdan hastalar açısından oldukça avantajlı bir uygulama olarak tavsiye edilir.

Güvenli ve Risksiz Bir Uygulamadır

Hastalar için pek çok avantajlar sağlayan koroner anjiyografi uygulaması güvenli ve risksiz bir uygulamadır. Hastalar bu uygulama ile korkusuz ve güvenli bir şekilde anjiyo işlemi yaptırabileceklerdir. Bu uygulama ile kısa sürede mevcut sorunlarından kurtulabilecekledir. Uygulama öncesinde hastanın öncelikli olarak check-up yaptırması gerekir. Buna göre hastanın anjiyo öncesinde sağlık taraması yapılır. Hastanın psikolojik yapısı, beslenme alışkanlıkları, yaşam biçimi, hastalıkları, çevresel şartları, bedensel aktivitesi gib pek çok şeyi incelenir. Sonrasında hastanın özel durumları, özel olarak kullandığı ilaçlar gibi pek çok şey not edilir. Bunlara göre hastanın anjiyo için uygun olup olmadığına karar verilir. Anjiyo işlemine karar verilen hasta gerekli işlemlerden geçirilerek ve hastanın hijyeni sağlanarak hasta anjiyoya hazır hale getirilir. Hasta anjiyo işlemi uygulandıktan sonra bir süre gözlem altına alınır. Gözlem altın alındıktan sonra dikkat etmesi gereken hususlar öğretilir. Bu şekilde hasta sağlığına etkili bir şekilde kavuşturulmuş olur.

Bilgisayarlı Anjiyo

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.