Anjiyo

Böbrek ve Şeker Hastaları Dikkat!

Böbrek ve Şeker Hastaları Dikkat!

Uzmanlar tarafından böbrek ve şeker hastalarında, kalp ve damar hastalıklarının belirti vermediğini bu konuda dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

Böbrek hastaları genel olarak fazla efor sarf edemez. Bu nedenle kalp rahatsızlıkları ortaya çıkması oldukça zor olur. Böbrek hastalarının çoğunluğunda şeker hastalığı da tespit ediliyor. Bu durumda ağrı hissetmeden gizli şekilde ilerleyen hastalık ancak son evreye kadar geldiğinde ortaya çıkıyor. Ne yazık ki ameliyattan başka çaresi kalmayan hastanın, bu süreç içinde önlem alma şansını kaybetmiş oluyor.

Günümüze geldiğimizde kalp ve damar ameliyatları genel olarak diyalize giren ve böbrek, şeker hastalarının korkulu rüyası diyebiliriz. Tıbbın ilerleyişinde bu ameliyatlardan korkmamak artık mümkün olacak. Böyle durumlarda yoğun bakım koşullarında hasta özel tedavilere tabii tutularak, zararlı tüm maddelerden uzak tutuluyor. Bu tedaviler esnasında kan dışarıdan filtre edilerek, bypass olan hastanın iyileşme süreci de hız kazandı.

 

Böbrek ve Şeker Hastaları Belirli Sıklıkta Kalp Tetkikleri Yaptırmalı

Böbrek hastaları, kalp hastalığı konusunda pek erken teşhis konulma imkanına sahip değil. Böbrek hastası olan kişinin böbrek yetmezliği nedeni ile sinir uçları harap oluyor. Bu nedenle hasta kalp ağrısı sorunu yaşamıyor. Durum böyle olunca kalp rahatsızlıklarında erken teşhis edilme oranı oldukça düşük. Böbrek hastaları bu nedenle düzenli olarak kalp tetkikleri yaptırarak kendini kontrol altında tutması gerekir.

Kalp Hastalığı Teşhis Edilirken, Böbrek Hastaları Nasıl Etkilenir?

Böbrek hastası olan kişinin kalp sorunu ortaya çıkana kadar belli başlı zorluklar çekebilir. Kalp ve damar hastalıkları teşhis edilene kadar tomografi, ilaç yükleri ve koroner anjiyografi böbrek fonksiyonlarını oldukça yorar. Bu neden böbrek hastalığı olan kişilerin oldukça nazik bir şekilde inceleme altına alınması ve uzmanlar tarafından bu tetkiklerin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu süreç içinde ön tedavi yöntemleri hastaya uygulanır.

Günümüzde böbrek hastaları daha titiz bir şekilde inceleme altına alınıyor. Kalp ameliyatı olacak hastalara özel tedaviler uygulanıyor. Bu sayede kalp ve damar hastalığı konusunda sıkıntısız ve kısa sürede iyileşmesine yardımcı olunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.