Anjiyo

Damar Sertleşmesi Ateroskleroz Nedir?

Damar Sertleşmesi Ateroskleroz Nedir?


Damar sertleşmesi (tıkanması), günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan bir sağlık problemidir. Çeşitli sebepler nedeniyle temiz kan taşıyan atar damarların iç çeperinde yağ veya kireç birikmesi sonucu kalınlaşma meydana gelir. Bu damarların tıkanmasına kan akışının geçişine engel olmaya sebep olur ki bu dolaşım sistemini olumsuz etkiler. Ateroskleroz vücutta kalp böbrek bacak gibi organların damarlarını etkileyebilir. Koroner Arter hastalığı ise kalbe akciğerlerden temiz kan taşıyan damarların tıkanması durumudur.

İnsan vücudun da yer alan arterler, kan akışının rahat sağlanabilmesi için boş borular şeklinde yaratılmıştır. Bu şekilde kan akışı sağlıklı şekilde devam eder. Fakat bazen bu yapıların bozulması sonucu yağ ve kireç gibi maddeler damar için de birikerek plakları oluşturur. Bu durum da kalp oksijence zengin olan kan tarafından yeterince beslenemez hale gelir. Bu da bireyler de göğüs ağrısına sebep olacaktır. Eğer gereken tedavi yapılmazsa birikme artacak ve kan akışının geçmesini tamamen engelleyecektir. Bu durum da kalp krizlerine sebep olacaktır. Bu ciddi sağlık probleminin çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar ; koroner bypass ameliyatı, koroner arterlerin balonla genişletilmesi , stend takılması gibi cerrahi operasyonlarla tedavisi mümkündür.

Koroner Anjiyografi Nedir ?

Koroner anjiyografi yada anjiyo da denilen durum kalp damarlarının işlevini değerlendirmek amacıyla yapılan görüntüleme işlemidir. Anjiyo sayesin de hangi arter de ne kadar bir tıkanma mevcut ise tespit edilir. Genellikle sigara kullanan bireyler de meydana gelen damar tıkanması yada damar daralmasının belirlenmesin de bu yönteme başvurulur. Bu işlem bir ameliyat olarak değil de tanının konulmasın da ilk adımdır. Anjiyo yapılan hasta da bulunan sağlık problemine göre tedavi uygulanır.

Koroner Anjiyografi Nasıl Yapılır ?


Koroner anjiyografi yapılacak olan hastanın kasık yada koldaki atardamara yumuşak ve ince bir kılıf yerleştirilir. Ardından bu kılıf içeriğinde yer alan kateterler sayesin de kalp damarlarına doğru iletilir. Bu
işlem özel bir röntgen makinesi yardımıyla yapılır. Kalp çıkışına geldiği anda o bölgeye anjiyo boyası olarak bilinen (kontrast madde) damar içine boşaltılır. Madde hızlıca yayılma gösterir. Ardından uzman doktor tarafından nerede ve ne kadar bir tıkanma mevcut ise tespit edilip bilgisayar üzerine kaydedilir. Tanının ardın dan gereken tedavi doktorunuz tarafından yapılacaktır.

Anjiyo halk arasında cerrahi bir operasyonmuş gibi varsayılabilir. Fakat koroner anjiyografi bir görüntüleme işlemidir. Yara ya da göğüs açılması gibi durumlar söz konusu değildir. Ayrıca kısa süreli bir işlem olup ameliyat gibi uzun sürmez. Göğüs ağrısı olan pek çok insan anjiyo işleminin içeriğini bilmediğinden işlemi yaptırmaktan korkmaktadır. anjiyo kısa süreli ve az acılı bir süreçtir. İşlem sırasında hasta uyanık olmalıdır. Sadece kateterin gireceği bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. İşlem bekleme süresi dahil edildiğin de 3 ile 6 saat arasın da eve tekrar dönmek mümkündür. Fakat tavsiye edilen bir gün hastane de kalınmasıdır. Özel kardiyovasküler ekip tarafından anjiyo gerçekleştirilir.

Anjiyoya Gelirken Nasıl Hazırlanmalı?

Anjiyo işlemini yaptırmaya giderken yanınızda bir yakın ile gitmenizde fayda vardır. Değerli eşyalar küpe takı gibi materyallerin çıkarılması gerekir. Rahat bir kıyafet tercih edilmesin de fayda vardır.
İşlem bitiminin ardından yakınınızla beraber taburcu edilirsiniz. Anjiyonun ardından kateterin girdiği bölgede morarma şişme gibi durumlar gözlenebilir. Bu durum normaldir. Birkaç gün o bölgenin temiz
ve kuru olması gerekir. Gereken dikkat ve özen gösterildiği takdirde hızla iyleşme meydana gelir. Bu şekilde anjiyo işlemi tamamlanmış olur. Doktorunuz tıkanıklığın olup olmamasına bağlı olarak gereken tedaviyi en kısa sürede uygulayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.