Anjiyo

Diyabete Bağlı Ayak Yaraları Anjiyo İle Tedavi Olur Mu?

Diyabete Bağlı Ayak Yaraları Anjiyo İle Tedavi Olur Mu?

Şeker hastalığı genetik olarak aile fertlerine geçerken yaşam koşulları nedeni ile de şeker hastalığına yakalanmak kaçınılmaz oluyor. Özellikle dengesiz beslenmenin yol açtığı şeker hastalığı kişinin hayatını ciddi anlamda etkiler. Tip 1 şeker hastalarının bünyesi insülini hiç salgılamazken tip 2 şeker hastaları insülin üretimi yapmakta. Fakat kendi ürettiği insülini farklı nedenler yüzünden kullanamaz. Genelde bu tip hastaların kan şekeri yüksek çıkar. Yüksek olan şeker kişinin damarlarında da hasar oluşumuna neden olur. Aynı zamanda daha da ilerlemesi ile organlarda da hasar oluşumuna yol açar.

Klasik ilaç tedavi genelde hastaların kan şekerinin düzenli gitmesini hedefleyen tedavi yöntemleridir. Bu tedavi aslında organların ve damarın tedavisini sağlamaz. Bu konuda son zamanlarda sık kullanılan metabolik tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Bu tedavinin amacı ise hastalığın nedenini ortaya çıkararak ortadan kaldırmaktır. Zaten hastalığın asıl nedeni tedavi olunca kan şekeri de normal seyretmeye başlar.

Diyabete Bağlı Yaralar

Diyabetli hastalarda zaman zaman damar tıkanıklıkları ve organların hasar görmesi ile yaralar meydana gelebilir. Bu yaralar ciddi yaralar olduğu zaman kişide acı hissi yaratır. Hatta şeker hastalarının yaralarını iyileşme süresi de oldukça gecikmelidir. Bu konuda girişimsel radyoloji de kişiyi tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Girişimsel Radyoloji Nedir?

Girişimsel radyoloji, tıp dalında hızlı tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Girişimsel radyologlar bu anlamda hastayı görüntüleme yöntemi ile minimal inyaziv yöntemler sayesinde tedavi etmeyi amaçlar. Bu işlem esnasında çok küçük kesikler oluşabilir. Kesiklerin az olması sayesinde hasta hastanede daha az zaman geçirerek kısa sürede tedavi olur. Bu tedavi yöntemlerinde ağrı ve risk oranı da oldukça düşüktür.

Ayak Yarası Tedavisi

Şeker hastaları ve damar sertliği olan hastalar için ayak yaralarının iyileşmesi oldukça güçtür. İlerleyen yaşlarda iyileşme oranı daha düşük olan bu tür hastalıkları tedavi etmek günümüze kadar ne yazık ki tedavi etmek mümkün değildi. Günümüze gelene kadar şeker hastalığından oluşan bu yaraları tedavi etmek için o bölgeyi kesmek gerekiyordu. Genelde bu yaraların nedeni damar tıkanıklığı yüzünden meydana gelir. Günümüzde ise anjiyo yapılarak burada ki damarların açılması sağlanıyor. Anjiyografi esnasında balon ve stent uygulaması yapılarak kapalı olan damar açılır. Bu sayede yara olan bölgeye kan akışı sağlanarak yaraların tedavi edilmesi sağlanır.

Böylece şeker hastalığı nedeni ile oluşan yara bölgelerin uzuvları kesilmek zorunda kalmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.