Anjiyo

Hamileye İlk Defa Anjiyo: Radyasyonsuz

Hamileye İlk Defa Anjiyo: Radyasyonsuz

Geçtiğimiz yıllarda tıpta bir ilk olarak gerçekleşen anjiyo herkesi hayret içinde bıraktı. Genel olarak hamile iken radyasyon almaktan kaçınır ve ilaç kullanmamız dahi sakıncalı olduğuna inanırız. Mecbur kalan hamile bir bayan 3 aylık hamile iken kalbinin delik olduğu teşhisi konuldu. Uzman bir kardiyolog tarafından bu hasta için ilk defa bir yöntem uyguladı ve radyasyona maruz kalmadan anjiyo tedavisi uyguladı.

Kalbinde ki deliğin kapatılması için ameliyat olması gereken hamile anne kalp doktoru tarafından anjiyo edildi. Anne adayı ilk teşhisini üçüncü bebeğine eco çektirmek için gittiğinde öğrendi ve hayatının şokunun yaşamıştı. Anne adayında kalp deliği nedeni ile kalpte oluşan kan basıncının bebeğe ve anneye zararı olup olmadığının, hayati tehlikesini kontrol amaçlı anjiyo olması gerekiyordu.  Üstüne üstün anne adayı doğuştan tek böbrekli olarak dünyaya gelmişti ki buda risk teşkil ediyor.

2004 yılında geliştirilen bir sistem sayesinde radyasyonsuz bir şekilde anne adayını anjiyo ederek kalp pili takıldı. Tek bir sorun vardı bebek eğer gelişimini erken tamamlarsa 32. Haftada alınarak sağlıklı yaşaması için kuvöze alınacaktı. Tarihe ilk olarak geçen bu teknik ile ilerleyen zamanlarda da hamilelik döneminde tedaviler çoğalmaya başladı.

 

Hamilelik Döneminde Anjiyo

Yukarıda anlattığımı gibi gebelikte anjiyo kapıları 2004 yılından beri açık. Tabi hamilelik öncesi tüm tetkikleri yaparak hamile kalmak en sağlıklı yöntemdir. Fakat istisna durumlarda hamilelik döneminde ameliyatlar ve değişik tedavi yöntemleri gerçekleştiriliyor. Anne ve bebek risk altında bulunuyor ise mecbur durumlarda uzmanlar anjiyo öneriyor. Tabi uzman kişiler tarafından destek alınarak bu yöntemler gerçekleştirilmektedir.

Kimi zaman da anne ve bebek risk taşımıyor ise hamilelik sonrası anında tedaviye başlanmaktadır. Yine de bu konularda uzan kişilerin görüşlerini göz önünde bulundurmak gerekir. Anne ve bebek risk altında ise bu gibi durumlarda gebelikte sonlandırılabiliyor.

Kalp sorunları genel olarak anne adaylarının gebe kalmaları için sakıncalı bir durumdur. Kalp doktoru ve doğum uzmanları tarafından iyi istişare edilerek hamile kalınması gerekir. Gebelikte anjiyo hakkında uzman kişiler tarafından ayrıntılı bilgi alınabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.