Anjiyo

Kalp Anjiyosunda Bilinmeyen Risk Faktörleri

Kalp Anjiyosunda Bilinmeyen Risk Faktörleri

Kalp damar rahatsızlıkları içinde en çok görülen kalp damar sertliği neticesinde kalbe yeteri kadar kan akışı gitmek ve bunun sonucunda kalp damarlarında tıkanıklık olur. Bu tıkanıklık kalp çevresinde kireçlenme ve yağlanmayı sağlar. Kalpte olan bu sorunları gidermek için kalp anjiyosu işlemi uygulanması gerekebilir. Ancak anjiyo her durumda yapılan bir tetkik değildir. Bunun için kesin tanıyı kalp doktorunun koyması gerekir. Doktorun yapacağı testler neticesinde eğer karar verilirse anjiyo işlemi için gün verilir. Belirtilen günde hasta işlem için hazır hale getirilir. Sonrasında bir takım kalp filmleri ve gerekirse hastanın diğer organlarında sorun olup olmadığını anlamak için filmler çekilebilir.

Diğer Organlarda da Sorun Çıkabilir

Kalp anjiyosu için masaya yatırıldığınızda kalbiniz dışında diğer organlarınızda da sorun yaşanması ihtimali olabilir. Anjiyo uygulaması sırasında kalp video filmleri öncesinde çekilir. Bunun için içi boş kateterler yardımıyla kalpteki sorun algılanmaya çalışılır. Kalp anjiyografisi olarak bu işlemler yapılır. Bunun haricinde ultrason, fonksiyonel akım rezervi gibi buna benzer bir takım daha testler yapılabilir. Tüm bunlar neticesinde kalpte oluşan tıkanıklık ve sertleşmenin ölçüsü tespit edilir ve ona göre işlem uygulanır. Sertleşmenin boyutuna göre uygulanacak olan anjiyo işlemi de ona göre yapılır. İstenirse anjiyo işleminin tekrar etmemesi için hastanın kalbine stent takılır. Stent hastanın kalbinde tıkanıklık ve sertleşmenin yeniden yaşanmaması için alınan bir tedbirdir. Tabi bunun için doktorun karar vermesi gerekir.

Kalp Anjiyosunda Bilinmeyen Risk Faktörleri

Kalp Anjiyosunda Bilinmeyen Risk Faktörleri

Anjiyo Sırasında Bilinmeyen Faktörler Sizi Risk Altında Bırakabilir

Kalp tıkanıklığını gidermek için uygulanan anjiyo sırasında bilinmeyen faktörler ortaya çıkabilir. Kalp dışında diğer organlarınızda da bir takım sorunların çıkma ihtimali de olabilir. Ya da kalpte yer alabilen diğer rahatsızlıklar da bu riskli faktörler içerisindedir. Tüm bu sorunlar için öncesinde hastanın özgeçmişi bilinmelidir. Geçirdiği operasyonlar, varsa diğer kalp rahatsızlıkları bilinmelidir. Hasta farkında değilse her ihtimale karşı testler yapılarak hastanın genel durumu incelenir ve bu risk faktörleri anjiyo öncesinde giderilmeye çalışılır. Böyle daha sağlıklı bir anjiyo işlemi uygulanarak hasta sağlıklı yaşamına kavuşturulur.

Kalp Anjiyosunda Bilinmeyen Risk Faktörleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.