Anjiyo

Kalp Kapağı Hastalıkları

Kalp Kapağı Hastalıkları

Kalbimizde yer alan 4 kapak mevcut bulunuyor ve gün içinde hiç durmadan çalışıp duruyor. Kalp kapağının yeteri kadar açılıp kapanmaması, açılmaması kalp sorunları oluşur. Kalp kapakçığının işlevini tam yapmaması ilk başlarda anlaşılmaz. Hatta bir müddet bu şekilde yaşamaya devam edersiniz. Fakat ileri ki evrelerde artık kalp kapakçığının çalışmamasından dolayı sağlık problemleri ortaya çıkar.

Kalp Kapakçığı Nedir? Kalp Kapakçığı Hastalık Belirtileri

Kalp kapakçığı, kalbin içinde yer alan odalara kan akışını sağlayan, her seferinde açılıp kapanarak kanın hızlı akışını sağlayan deliklerdir. Kalp içinde yer alan 4 kalp kapakçığı mevcut. Bunlar; mitral, pulmoner, aort, triküspit kapak olarak isimlendirilir. Bunlardan herhangi birinin kapanması veya tıkanması nedeni ilk kalp sorunları ortaya çıkar.

Kapakçıklarda hastalık iki şekilde oluşuyor,

  • Kalp kapakçığının daralması
  • Kalp kapakçığının yetmezliği (geriye kan kaçırması).

 

Kalp kapakçığı hastalığı genel olarak genetik, kalp kası hastalıkları, yaş ilerlemesi, enfeksiyon, sağlıksız yaşam koşulları gibi nedenlerden kaynaklanır.

Kalp kapakçığında sorun oluşması ile hemen hastalık belirtileri ortaya çıkmaz. Hatta bu şekilde yaşayanlar bile vardır. Kalp tetkiklerinde doktorun kalpte üfürüm duyması ile ortaya çıkan hastalık, kısa süre içinde tedavi edilmesi gerekebilir.

Kalp kapağı hastalığı mekanik hastalıklar grubuna girdiği için ilaçla tedavi edilmesi zordur. Sadece hastalığın ilerlememesi için ya da belirtilerinin hafif dozda geçmesi amacı ile ilaç kullanılır.

Yavaş seyreden bir hastalık türüdür. Fakat uzun süre keşfedilmediği için ileri ki evrelerinde ritim bozukluğu, inme ve ani ölümlere dahi neden olabiliyor. Tespitinden sonra tedavisi hemen yapılarak bir an önce hastanın iyileşmesi sağlanır. Uzman doktorlar tarafından hastalık tespit edilince hasta red etmeden doktorun tavsiyelerine kulak vermeli.

Kalp Kapağı Hastalık Belirtileri

Kalp kapağı hastalarının belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bunlar;

  • Hızlı yorulma
  • Halsizlik
  • Nefes darlığı
  • Çarpıntı
  • Tıkanma
  • Vücudun belli yerlerinde sıvı toplanması

Bazılarında ise baş dönmesi, bayılma, göğüs ağrıları gibi nedenlerden dolayı doktora başvurulması gerekir.

Özellikle ailesinde kalp kapağı hastası olan bireyler varsa belirli düzeylerde kalp tetkikleri yaptırması erken teşhis yapmasına yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.