Anjiyo

Kalp Krizi Sırasında Ne Yapılmalı?

Kalp Krizi Sırasında Ne Yapılmalı?

Ülkemizde her yıl yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine yolaçan kalp krizi birçok kişi için risk oluşturuyor. Gelişen teknoloji ile birlikte kalp ve damar hastalıkları için uygulanan anjiyo, stent, balon veby-pass gibi uygulamalar birçok kişinin tedavi edilmesinde etkili olsa da ani kalp krizi nedeniyle ölüm riski oranı oldukça yüksek. Kalp krizi esnasında yapılacak doğru uygulamalar hastaya zaman kazandırmak için son derece önemli.Bu nedenle sizlere kalp krizi sırasında ne yapılmalı sorusuna cevaplar sunacağız.Öncelikli olarak kalp krizi geçiren hastanın yakını olarak yapmanız gereken ilk şey soğukkanlılığınızı ve sakinliğinizi koruyabilmek. Ardından sizlere sunacağımız önerilerden birini hızlı şekilde uygulama. Yapmanız gereken ilk işlem 112’yi aramak ve hastanın yakınları yanında değilse haber vermek olmalıdır.

Kalp Krizi Sırasında Öneriler

Kalp krizi geçiren hastanın yürümesi ya da koşması kesinlikle önerilmez. Bu nedenle yapılacak ilk şeylerden birisi hastayı rahat edeceği bir pozisyona getirmek olmalıdır. Kalp krizi geçiren hasta araçta ise en uygun yere aracınızı çekerek acil yardım isteyiniz.

  • Kapalı bir yerdeyseniz bulunduğunuz yerin kapısını ve penceresini açarak ortama oksijen girmesini sağlayın.
  • Hastada kravat, sutyen ve kolye gibi sıkıntı verecek parçaları çıkararak rahat nefes almasını sağlayın.
  • Hastaya bir bardak su ile aspirin verilmelidir. Yapılan araştırmaların kalp krizi anında hastaya aspirin verilmesi üzerinde olumlu etkiler ortaya koyduğu bilinmektedir.
  • Hastanın dil altı hapı varsa emilerek tüketilmesi sağlanmalıdır.
  • Soğuk ya da sıcak suyun altına girmek doğru bir uygulama değildir. Bilhassa soğuk suyun altına girmek kalp damarları için zararlı olabilir.
  • Kalp ritminin bozulmasını önlemek için kuvvetli öksürük etkili olabilir.

Kalp krizi sırasında yapılması gerekenler zamanla yarış içerisinde büyük önem taşır. Yapılacak tek bir doğru kişinin hayatını kurtarmaya yararken, tek bir yanlış istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle kalp krizi geçiren hastaya müdahale edecek kişinin bilinçli hareket etmesi çok önemlidir. Bununla birlikte hasta tek başına ise öncelikle 112’yi araması ardından dil altı hapı ya da aspirin alarak uzanması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.