Anjiyo

Kasıktan Anjiyo Uygulamasının Nedenleri

Kasıktan Anjiyo Uygulamasının Nedenleri

Kalp ve damar rahatsızlıkları için yapılan anjiyo kişilerin damarlarına ince tüplerle girilerek yapılan ve sorunları teşhis etmeye yarayan bir işlemdir. Bu işlem kasıktan, el bileğinden ya da kol bölgesindeki atardamardan yapılabilir. Katıkta bulunan damarlardan girilerek yapılan anjiyo uygulaması çok eskilere dayanmaktadır. Kasıktan yapılan anjiyo sonrası hasta en az 6 saat boyunca gözlem altında tutulmaktadır. Yapılan tetkiklerde sorun görülürse damarlara müdahale edilir ya da stent tedavisi için karar verilebilir.

Kasıktan yapılan anjiyo sayesinde kalp, göz, bacak ve beyin gibi bölgelerdeki sorunlar daha kolay teşhis edilmektedir. Anjiyo uygulaması için seçilecek yönteme doktor karar verir. Kasıktan mı, bilekten mi, yoksa koldan mı yapılacağı doktor tarafından gerçekleştirilen tetkikler ile belirlenir. Kasıktan anjiyo uygulamasının nedenleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır;

  • Kalp ve damar hastalığına işaret eden göğüs ağrısı şikayeti
  • Erken yaşta kalp krizi geçiren bireylerde tedavi
  • Daha önce kalp ve damar rahatsızlıklarından dolayı işlem görmüş hastalarda uygulama sonucu oluşan göğüs ağrılarının tedavisi için
  • Belirli bir yaşı geçmiş hastalara uygulanacak kalp ya da diğer ameliyatlar öncesinde
  • Kalp yetmezliği bulunan hastalarda
  • Damar yolu ile ilgili rahatsızlıklar için yapılan tetkiklerde sorun görülmesi durumunda
  • Kalp krizi sonrasında uzun süreli ağrı görüldüğü durumlarda
  • Ciddi böbrek rahatsızlığı olan hastalarda
  • Şeker hastalığı bulunan kişilerin kalp ve damar sağlığını tehlikeye atan durumlarda
  • Ritim bozukluğu sorunu yaşayan bireylerde kasıktan anjiyo tercih edilebilmektedir.

Kasıktan anjiyo nedenleri arasında yer alan durumlardan bahsettik. Bu gibi durumlar oluştuğunda doktor tarafından yapılan tetkikler ve hastanın genel durumu göz önüne alınarak kasıktan anjiyoya karar verilebilmektedir.  Kasıktan yapılan anjiyo geniş kateterler uygulama kolaylığı sağladığı için diğer yöntemlere göre avantajları vardır.

Gelişen teknoloji ile birlikte kasıktan anjiyo yerine daha çok el bileğinden ya da koldan anjiyo tercih edilmekte. Ancak yukarıda da belirtmiş olduğumuz kasıktan anjiyo uygulamasının nedenleri oluştuğunda doktor bu işleme karar verebilmektedir. Kısa süreli bir işlem olmakla birlikte sorunların derinlemesine teşhisi için olanak sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.