Anjiyo

Koldan Anjiyo Nasıl Yapılır?

Koldan Anjiyo Nasıl Yapılır?

Kasıktan anjiyo yöntemi artık tıp dünyasında eski bir yöntem olarak kabul ediliyor. Gelişen teknoloji her geçen gün tıp dünyasında da yeniliklere hem doktorlar hem de hastalar açısından kolaylıklara neden oluyor. Uzun zamandan bu yana anjiyo olacak kişilere kasıktan anjiyo uygulaması yapılmıyor. Birçok uzman onun yerine daha basit bir yöntem olan koldan anjiyo yöntemini tercih ediyor.

Bilekten yapılabilen ve koldan anjiyo yöntemi olarak bilinen bu yöntem, insan vücudunda bulunan küçük çaplı damarlardan gerçekleştirilebiliyor. Anjiyo esnasında ortaya çıkan komplikasyonların oranını da en aza indiren bu yöntem, uzman kişiler tarafından uygulanmalı. 15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen koldan anjiyo olmak aynı zamanda hastaya büyük bir konfor da sağlıyor ve kişi aynı gün içerisinde evine taburcu edilebiliyor.

Koldan Anjiyo Avantajları

Eski zamanlardan bu yana bilinen ama sıklıkla kasıktan anjiyo yöntemi tercih edilen dönemler artık bitti. Çünkü 2000’li yılların başından bu yana kasıktan anjiyo genellikle tercih edilmiyor. Daha küçük damarlardan daha rahat bir uygulama sağlayan, komplikasyon ihtimalini de en aza indiren koldan anjiyo yöntemi avantajları arasında konforu ilk sırada yer alıyor.

Kilolu hastalarda bile çok rahat bir şekilde uygulanabilen bu yöntem yolda cilde en yakın bölgede bulunan damarlardan girilerek gerçekleştiriliyor. Bundan dolayı da kasıktan anjiyo yöntemine göre daha rahat ve daha konforlu bir işlem olarak kabul ediliyor.

Koldan Anjiyo

Koldan anjiyo işleminin uygulama aşamaları da tıpkı kasıktan anjiyo işlemine benziyor. Lokal anestezi altında uygulanan koldan anjiyo işleminde kol damarlarından giriş gerçekleştirildikten sonra damar genişletici ilaçlar damar içerisine veriliyor. Çok ince kateterlerin kullanıldığı bu yöntemle bilek damar yolundan uzmanların kalbe kadar ulaşması mümkün oluyor.

Görüntüleme işleminin tamamlanmasının ardından kanama ihtimaline karşı kola bileklik takılarak kanama durduruluyor. Kasıktan anjiyo yönteminde ortaya çıkabilen komplikasyonların koldan uygulanan anjiyo işleminde ortaya çıkması çok düşük bir ihtimal. Üstelik koldan anjiyo sonrasında hastanın yatakta takip edilmesi gerekmediğinden dolayı kişi aynı gün içerisinde evine taburcu da edilerek daha konforlu olması sağlanabiliyor.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.