Anjiyo

Koroner Anjiyo Nedir?

Koroner Anjiyo Nedir?

Kalbi besleyen damarların görüntülenmesine koroner anjiyo adı verilmektedir. Anjiyo sayesinde kalbi besleyen damarın bir sıvı sayesinde röntgeni çekiliyor. Böylece kalpteki damar ve damar tıkanıklıkları varsa keşfediliyor. Anjiyo esnasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Operasyon sırasında uyanık olan hasta hiçbir ağrı duymayacaktır. İşlem süresi herhangi bir sıkıntı çıkmazsa 15 dakika sürer. Önemli olan anjiyo değerlendirmesi ve anjiyo sonrası hastanın iyi bakılması gerekir. Hasta en az 6 saat hastanede gözlem altında kalır.

Koroner Anjiyo Nasıl Yapılır?

Koroner anjiyo, kalpte ki damarların içerisini görmek için kasıkta bulunan damardan girilerek ya da kol damarından girilerek yapılan işlemdir. Herhangi bir sorun varsa bu damarlarda nadiren farklı damarlardan da içeri girilebilir. Girilecek damarın olduğu bölgeye lokal anestezi uygulanır. Sonrasında içine bir kılıf yerleştirilmektedir. Bu esnada çok az bir sancı duyulabilir. Sonrasında hiçbir acı duymazsınız. Damarın içine yerleştirilen bu kılıftan içeri ince bir borucuk (katater) sayesinde kalbi besleyen damarlara gidilir. Bu katater sayesinde bir sıvı gönderilir. Bu sıvı sayesinde damarların filmi rahat bir şekilde görülür ve filmi çekilir. İşlem sonrasında damara yerleştirilen kılıf geri çıkarılır. 10-20 dakika boyunca damardaki kanamayı durdurmak adına baskı (genel olarak kum torbası konulur) uygulanır.

Koldan Anjiyo Nasıl Yapılır?

Genel olarak anjiyo kasıktan yapılır ama koldan anjiyoda gerçekleştirilmektedir. Koldan anjiyo yapılırken bilek damarından içeri girilerek gerçekleştiriliyor. Koldan anjiyo gerçekleştirmeleri kasıktan daha rahat olduğu söylenir. Hasta koldan anjiyo olduğu zaman hemen ayağa kalkabiliyor. Aynı zamanda bilekten anjiyo yapıldığında risk oranı da daha düşük orandadır.

Kol Anjiyosu Mu, Kasık Mı?

Yapılacak işleme ve hastanın durumuna göre hangisinin daha iyi olacağı değişkenlik gösterir. Genel olarak doktor karar verir bu duruma. Yapılacak işlem ve hastanın durumu göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılır.

Anjiyonun Riskleri Var Mı?

Anjiyoda kayıp oranı çok nadirdir. Fakat yanlış hareket durumunda felç geçirme ihtimali de bulunuyor. Çok riskli durumlar söz konusu değildir. Kolda veya kasıkta kanamalar, morluklar meydana gelebilir. Bunlarda olası operasyon sonrası durumlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.