Anjiyo

Koroner Bt Anjiyosu

Koroner Bt Anjiyosu

İleri teknoloji ile yapılan görüntüleme teknikleri artık tüm özel ve devlet hastanelerinde uygulanmaya başlandı. Koroner bt anjiyosu birkaç dakika içinde çekilerek hastanın tıkalı damarlarının tespitine verilen isimdir. Bu işlem hiçbir şekilde ön laboratuar çalışması gerektirmeden yapılan bir işlemdir.

Sadece hastaya hastanın damarlarında genişleme sağlamak için bir dil altı hap verilerek yapılan bu işlem, hastanın damarından verilen bir çeşit kontrast madde sayesinde anjiyonun üç boyutlu görüntüsü alınarak yapabildiğini gösteriyor.

Bu sistem ile damarların üç boyutlu görüntüsünün alındığı ve hastaya yapılacak işlemde kansız bir şekilde gerçekleşmiş oluyor. Halk dilinde koroner bt anjiyosuna kansız anjiyo adı veriliyor. Hasta açısından oldukça konforlu olan bu yöntem çoğu kişinin anjiyodan korkarak doktora başvurmasını geciktirdiğini fakat bu işlemin rahatlığı sebebi ile daha hızlı bir şekilde hastaların doktora başvurduğu da izlenebiliyor.

Koroner bt anjiyosu için çok kısa bir süre yeterli olurken bu anjiyo sistemi daha çok akciğer ve beyin tomografisi ile aynı mantıkta yapılıyor. Tıkalı damarlar çok rahat bir şekilde bu sistem ile bulunarak hasta klasik sistemdeki anjiyografiye naklediliyor.

Koroner Anjiyo

Koroner Bt Anjiyosu

Kalp Çok Hızlı Çalışan Bir Organdır

Kalp çok hızlı bir sistemle çalıştığı için rahatsız kalbin tanısını koymak epeyce güçtür. Ancak bazı tetkikler grup halinde uygulandığında kalp rahatsızlığı teşhisi konulmaktadır. Görüntüleme esnasında kalbin tarama kapasitesini ileri bilgisayar yazılımı ile görüntüleyen tek sistem koroner bt anjiyosu olarak bilinmektedir.

Koroner bt anjiyosu ile sadece kalp anjiyosunun kararı değil farklı kalp hastalıklarının teşhisi de konulabilmektedir. Kalp damarlarından kaç tanesinde tıkanıklık var bu tıkanıklığın açılma durumu klasik anjiyo sayesinde iyi olabilir mi yoksa bypass koroner bt anjiyosu yapılan hasta için gerekli midir bu sistemle bu soruların hepsine cevap verilebilir.

Koroner BT Anjiyosu Kimler İçin Uygulanmalıdır?

Klasik anjiyo yöntemlerine yönlendirme maksatlı koroner bt anjiyosu herkese yapılabilir. Sadece koroner bt anjiyosu esnasında verilen ilaçlara alerjisi olan ve ağır böbrek yetmezliği veya ağır akciğer rahatsızlığı olan kişilere dikkatli yapılmalıdır.

Ailesinde kalıtsal kalp hastalıkları ve damar hastalıkları olan kişilere genç yaşlarda da kontrol nedenli yapılan koroner bt anjiyosu hastalığın yakalanma riskini de düşürmektedir. Yüksek tansiyon, yüksek kolestrol, trigilserit ve diyabet hastaları eğer çok fazla sigara kullanıcısı ise bu koroner bt anjiyosu onlar içinde yılda bir kez olmak üzere yapılmalıdır.

Anjiyoya Hazırlık Devresi

Anjiyoya bedensel olarak hazırlanmaktan hasta için zihinsel olarak hazırlanmak çok daha iyidir. Çünkü bazı hastalar anjiyo işleminin çok zor geçtiğini ve sonuçta kötü bir gidişatla karşılaşacaklarını zannederler.

Bu kişiler için anjiyo devresinden önce hafif sakinleştiricilerin doktor tarafından hastaya verilmesi ve hastanın sakinleştirilmesi önemlidir. Anjiyo devresi sağlıklı bir şekilde geçirildikten sonra doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.