Anjiyo

Sanal Anjiyo Uygulaması

Sanal Anjiyo Uygulaması

Genel olarak kalp damarlarının incelenmesi için kullanılmakta olan sanal anjiyo uygulaması kontrast madde içeren bilgisayarlı tomografi yönetimi olarak bilinmektedir. Genel olarak hasta şikayetleri arasında kalp damar tıkanıklığı, göğüs ağrısı ve kalp rahatsızlığı gibi problemleri olan kişiler için uygulanan sanal anjiyo işleminde sonuçlar bilgisayar üzerinden takip edilmektedir. Sanal anjiyo uygulamasında kasık ya da el bileğinden damara giriş yapılmamaktadır. Kontrast maddenin toplardamarlara enjekte edilmesi ile elde edilen görüntüler sadece birkaç dakika içerisinde bilgisayar ekranlarında görüntülenmektedir. Sanal anjiyo işlemi yapılırken en önemli detay ise hastanın kalp atış ritminin yüksek olmamasına özen gösterilmelidir. Bunun sebebi ise yüksek ritimli kalp atışları görüntülerin kalite düzeyini doğrudan etkiliyor olmasıdır. Sanal anjiyo genel olarak tansiyon hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, damar tıkanıklıkları ve geçmişte kalp ameliyatı geçiren kişilerin muayenelerinde kontrol amaçlı uygulanmaktadır.

Sanal Anjiyo İle Gerçek Anjiyo Arasındaki Farklar

Sanal anjiyo işleminin gerçek anjiyo işleminden farkı, kalp damarlarında meydana gelerek oluşan kireçlenmeler belli bir değerin altında seyrediyor ise kontrast madde daha sonra toplardamardan serum takılıyormuş gibi verilmektedir. Bunun yanı sıra sanal anjiyo süresi gerçek anjiyo süresine göre çok daha kısa bir zamanda gerçekleşmektedir. Sanal anjiyoda hastanın hazırlanması için kalp atış hızına dikkat edilmesi gerekir ve işlem sonrası hastanın gözetim altında kalma zorunluluğu yoktur ancak gerçek anjiyo işleminde hasta en az 6 saat gözetim altında tutulmaktadır.

Sanal Anjiyonun Zararı Var Mı?

Genel olarak 40 yaş ile 50 yaş altı kişiler için uygulanmakta olan sanal anjiyonun zararı var mı konusu pek çok kişi için soru işareti. Sanal anjiyo işlemi sırasında hastanın vücuduna bir miktar radyasyon verilmektedir. Aynı zamanda uygulama esnasında verilen opak madde de böbrekte yük oluşturabilmektedir. Bu sebepten dolayı sanal anjiyo işleminin çok gerek duyulmadıkça sık bir şekilde tekrar edilmesi doktorlar tarafından önerilmemektedir. Sanal anjiyo kişide kalp krizi olup olmadığını belirlemez tam aksine kişide koroner arter hastalığının olup olmadığı eğer koroner arter var ise ne durumda olduğunu gözlemlemek için uygulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.