Anjiyo

Sık Rastlanan Kalp Hastalıkları

Sık Rastlanan Kalp Hastalıkları

Kalp hastalıkları yaşamın belirli bir kısmını esir altına alan, tedavisi yapılmayınca hayatımızda birçok şeyi mahrum bırakan rahatsızlıklardır. Kalp hastalıkları arasında en çok rastlananı kroner arter oluyor. Bunu seyredenler ise mitral ve aort kapak sorunları, kalp delikleri ve aort genişlemesidir. Peki, bu hastalıkların açılımı nedir? Bizi nasıl bir tehdit bekliyor? Hastalıkların tedavisi nasıl yapılıyor? Bu yazımızda gelin birlikte bunları inceleyelim.

Kroner arter genel olarak bypas yöntemi ile tedavi edilen hastalıklar arasında yer alıyor. Bu yöntemde kapakçıklar onarılıyor, değiştiriliyor.

 

Aort damarının genişlemesi üzere de yapay damar nakledilerek sorun ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

Kalp delikleri ortaya çıktığında doktorlar tarafından hastanın kalp zarına yama yapılarak hayati tehlikesi önlenmeye çalışılıyor.

Bu hastalıklar oldukça ciddi olduğu için uzman kişiler tarafından steril bir ortamda gerçekleştirilmesi gerekir. Gelin birlikte bu cerrahi yöntemlere göz atalım.

Kroner Arter Hastalıkları

Ülkemizde ölüm nedenleri arasında en çok kroner arter ile karşı karşıya kalınıyor. Kalp etrafında yer alan damarların daralması ile ortaya çıkan hastalıktır. Hastalığın başlıca belirtileri arasında kalp ağrıları ve daralmalar var. Hastalık sonucu kalp ağrıları veya kriz meydana gelir. Bu hastalık için 3 tedavi yöntem vardır. Bunu doktor hastalığın ağırlığına göre belirler.

  • İlaç tedavisi
  • Balon veya stent uygulaması
  • By-pass amelitaı

Mitral Kapak Hastalıkları

Kalbin solunda yer alan kulakçık ile karıncığın arasında bulunan kanın geri kaçması olayına denilmektedir. Bu hastalığın belirtileri romatizmal, dejeneratif  ya da iskemik kapak hastalığı olarak ortaya çıkar. Hastalığın başlıca belirtileri nefes darlığı ve kalp yetmezliği olarak ortaya çıkar.

Tedavisi ise kapakçık ya onarılıyor ya da değiştiriliyor.

Aort Kapak Hastalıkları

Kalbin solunda yer alan karıncık ile aort arasında mevcut bulunan yarım ay görünümünde üç yaprakçıktan meydana gelir. Burada ki hastalık aort yetmezliği – darlığı olurken hastalığın başlıca belirtileri, bayılma nöbetleri, nefes darlığı, çarpıntı gibi ortaya çıkar.

Bu hastalıkta metalik veya biyolojik kapak değişimi gerekebilir. Tedavi yöntemi hastalığın boyutuna ve hastanın yaşına, yaşam tarzına, tahmini yaşam süresine göre değişir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.