Anjiyo

Stent Taktırmak Kalp Krizi Riskini Önler mi?

Stent Taktırmak Kalp Krizi Riskini Önler mi?

Kalp krizi, damar tıkanıklığı ve damarlarda daralma gibi durumlarda takılan stent damarı genişletmek için takılmaktadır. Damarın açık kalmasını sağlayan stent kanın damarda rahatça dolaşmasını sağlar. Peki stent taktırmak kalp krizi riskini önler mi? Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki ‘’Nasılsa stent takıldı alkole, sigaraya ve düzensiz beslenmeye devam’’ diyenlerdenseniz yanlış yöndesiniz. Stent taktırmanız kalbinizin sıfırlandığı ve bir daha risk taşımadığı anlamına gelmiyor. Tam aksine stent takılan hastaların öncekine göre daha dikkatli davranması gerekiyor. Aksi takdirde damarların tekrar tıkanması riski bulunmaktadır. Bu da yeni bir olası kalp krizi riskini gündeme getirmektedir.

Stent takılan hastalar kalp ile ilgili sorunlardan kurtulduğunu düşünür. Hatta ilk günlerde kalbini eskiye göre daha rahat hisseden hastaların bir süre sonra sigara vb. alışkanlıklara geri döndüğü görülür. Oysa ki stent takıldıktan sonra da damarlarda kireçlenme devam etmektedir. Damarlarda tıkanıklık ve kireçlenme tekrarladığında hastanın kalp krizi riski yenilemektedir. Haliyle stent takıldıktan sonra kalp krizi riski tekrardan oluşabilmektedir.

Stent Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp ve damar sağlığı birçok hastalığa oranla bir kat daha dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Özellikle bu rahatsızlıklara yönelik bir tedavi görüldüyse kişinin tedaviden sonraki süreçte beslenme, uyku ve diğer alışkanlıklarına daha da hassasiyet göstermesi gerekir. Stent takılan hastaların sanki tüm riskler ortadan kalkmış ve kişiye yeni bir kalp takılmış kadar rahatlaması çeşitli risk faktörlerini artırmaktadır. Stent sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır;

  • Kan şekeri düzeyi dengede tutulmalıdır.
  • Kötü kolesterol (LDL) dengede tutulmalıdır.
  • Yüksek tansiyona karşı önlem alınmalıdır.
  • Fazla kilolardan kurtulmak için diyet uygulanmalıdır.
  • Sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Düzenli olarak spor ya da egzersiz yapılmalıdır.
  • Uyku düzenine dikkat edilmelidir.
  • Stresten mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.

Stent sonrası kalp krizi riski ile karşı karşıya kalmamak için bu önerilere kesinlikle dikkat edilmelidir. Stres, düzensiz beslenme ve düzensiz uyku kalp krizi riskine neden olan en önemli etkendir. Kısacası stent takıldıktan sonra hayatınızın düzenine daha da dikkat etmeniz gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.