Anjiyo

Tansiyon Hastası Anjiyo Olabilir mi?

Tansiyon Hastası Anjiyo Olabilir mi?

Günümüzde, ileri teknoloji imkanlarıyla geliştirilen görüntüleme teknikleri sayesinde, kalp ve koroner damarlarda meydana gelebilecek hastalıklar bilgisayarlı tomografi ( BT) ile sadece birkaç saniye içerisinde değerlendirilebilmektedir. Peki Tansiyon Hastası Anjiyo Olabilir mi?

Koroner BT anjiyografi kimler için uygundur?

Hastanın risk faktörü taşımasının bu yöntemin tercih edilmesi için en etkili faktör olduğunu vurgulayan uzmanlar, “Hastanın ailesinde kalp-damar hastalığı varsa hasta risk taşıyor demektir. Ayrıca yüksek tansiyon hastaları, obezite hastaları, yüksek kolesterol ve trigliserit değerine sahip olan hastalar, sigara kullananlar ve diyabet hastalarının da bilgisayarlı tomografi yöntemini tercih etmeleri önerilir. Öte yandan koroner BT yöntemi, stenti olan ve by- pass operasyonu geçirmiş hastaların, gerektiğinde kontrol tetkiki amacıyla da kullanılmaktadır” dedi.

Anjiyo, kalp ve damar hastalıkları açısından sorunu olan kişilerin damarlarına ince tüplerle girilmesi ve bu sayede damarlardaki tıkanıklıkların ve diğer sorunların teşhis edilmesini sağlar. Anjiyo uygulaması kasıktan, el bileğinden ve kol bölgesinden olan atardamar girişinden yapılabilir. Bununla kalpte, beyinde, gözlerde ve bacaklara meydana gelmiş olan sorunlar teşhis edilebilir.

Yılda bir kere kontrol şart

Önceden belirti vermediği için tanıda gecikildiği durumlarda özellikle yüksek tansiyon hastalarının yılda bir kere ultrason ya da tomografi ile gerekirse BT Anjiyo yöntemi ile mutlaka muayene olmaları gerekir. Aort anevrizmasının tedavisinden sonra da bu muayeneleri rutin hale getirmek faydalı olacaktır, çünkü bu tekrar oluşabilecek bir rahatsızlıktır” ifadesini kullandı. Kalko, özellikle geçmeyen karın ağrısı ve bel ağrılarının da aort anevrizmasına işaret edebileceğinin altını çizdi.

Anjiyo yaptırması gerekenler

* Efor testi pozitif çıkan hastalar.
* EKO’da kalp kasılması sorunu olan kişiler.
* Talyumtestinde koroner arter hastalığı şüphesi olanlar.
* Bilgisayarlı anjiyosu şüpheli bulunanlar
* Kapak hastalığı olanlar.
* Kalp dışında önemli bir ameliyat geçirecek olan şeker hastaları.
* Ciddi bir ameliyat geçirecek olan 40 yaş üzeri riskli grup.
* Bypass olanlar (5 yıl sonra, kontrol amaçlı).
* Stent takılanlar (9 ay sonra, kontrol amaçlı).

Anjiyonun Aşamaları

* Önceden hastanın kasık bölgesi tıraş edilir.
* Kateter masasına yatırılan hasta örtülür.
* Kasık bölgesi veya kol giriş yeri uyuşturulur.
* Atardamara bir kanül yerleştirilir.
* Sol karıncığa ucu kıvrımlı kateterle girilir basınç alınır, iyotlu madde verilerek videofilm çekilir.
* Sol koroner kateteri sol koroner girişine yerleştirilir kontrast madde verilerek farklı açılardan 4-5 poz sol koroner video film çekilir.
* Sağ koroner kateteri ile sağ koroner arter videosu çekilir.
* Damardan kanül çekilir, damar üstüne baskı uygulanır ve sıkı bandaj yapılır.

15 Dakika Süren Anjiyo Hazırlığı
ANJİYO hazırlık safhası 5 dakika, işlem 5-10 dakika olmak üzere toplam 10 -15 dakika sürüyor. Girilen damara baskı uygulanması ise 10-15 dakikayı bulabiliyor. Kanül çekilirken giriş yerine dikiş veya kapama aygıtı konulmuşsa, baskı uygulamak gerekmiyor.

Anjiyo Olan Kadın Sayısındaki Artış
ÖNCEKİ 10 yılda koroner arter hastası kadın erkek oranı, 7’de bir ve 5’te birlerle ifade edilirken, şimdi yüzde 40–50’ler civarına yükseldiği belirtiliyor. Damar sertliği erkeklerin hastalığı iken kadınlarda da menopozdan sonra ateroskleroz görülüyor. Ancak günümüzde kadınlardaki kilo artışı nedeniyle tansiyon ve kolesterol yüksekliği ile şeker hastalığının oranı da artıyor. Sigaranın da damar tıkanıklığı için çok ciddi bir risk faktörü olduğu belirtiliyor.

Anjiyo Kimlere Yapılmamalı?

* Böbrek yetersizliği olan hastalarda
* Sol kalp yetersizliğinde
* Hastada ateş durumunda
* Bazı kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda anjiyo yapılması sakıncalı bulunuyor.

İlk Değil Son Tetkik
ANJİYOGRAFİNİN her zaman son tetkik olarak görülmesi gerekiyor. Hastalık delillerinin çok net olduğu kalp krizi (miyokard enfarktüsü) ve erken bir kalp krizi riskinin yüksek olduğu (akut koroner sendrom) hastalarda ise ilk inceleme olabiliyor. Bu durumlarda anjiyografi teşhis değil tedavi seçimi için yapılıyor. Uzmanlar, koroner anjiyonun, kalp damarlarındaki darlıkların yerini ve şiddetini kesin olarak gösteren tek tetkik olduğunu ve koroner kalp hastalıklarının belirlenmesinde altın standart olarak kabul gördüğünü söylüyor.

Anjiyo sonrası içim öneriler

Hastalar takip için yataklarına alınır. 10 – 15 dakikalık baskı yapılarak kasığındaki konül çıkarılır. Kum torbası konur. 4 – 6 saat sonra hastalar taburcu edilir. Hastalara anjiografi sonrası 2 – 3 günlük istirahat önerilir. Hasta evde işlemden 24 saat sonra bandajları çıkarabilir, ve duş alabilir, Kasık bölgesinde küçük çapta morluklar özellikle şişman kişilerde gelişebilir ve bir süre sonra kendiliğinden düzelir. Kasık bölgesinde şişlik, bacakta soğukluk ve ağrı gelişmesi, iğne giriş yerinde akıntı ve kanama olması durumunda hasta doktoruna başvurmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.