Anjiyo

Yaşlılarda Anjiyo Tedavisi Tehlikeli Midir?

Yaşlılarda Anjiyo Tedavisi Tehlikeli Midir?

Damar tıkanıklığı ya da daralması problemi yaşayan yaşlılarda anjiyo tedavisi tehlikeli midir? Öncelikle, ileri yaş hastaların anjiyo ve bypass ameliyatlarına karşı belirli önyargı ve korkularla yaklaşması doğal karşılanmalıdır. Ancak, günümüz teknolojisi ve stent uygulamalarındaki çeşitlilik sebebiyle, sağlıklı ve güvenilir bir süreç yaşamanız mümkündür. Ameliyat söz konusu olduğunda doktorunuzla danışık hareket etmeli ve tedavi sürecinin doğru geçmesi adına elinizden geleni yapmalısınız. Bu yazımızda, özellikle yaşlı insanlarda anjiyo tedavisinin uygulanışı ve sonuçlarına odaklanacak ve sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Kapak Problemi Ve Cerrahi Yöntemler

İleri yaşa sahip insanlarda ameliyat konusunun beraberinde çeşitli sıkıntılar getirmesi de muhtemeldir. Yaşlılığa bağlı olarak vücut yıpranması ve damar sertliğinin aort kapaklarda ciddi mitral sorunları getirmesi de kaçınılmazdır. Bu sorunun çözümünün klasik uygulamalardan geçmediğini eklemeliyiz. Örnek vermemiz gerekiyorsa; 90 yaşına gelmiş bir hastaya kapak değiştirme ameliyatı uygulamanın riskli sonuçlar doğurmasıdır diyebiliriz. Ameliyat öncesi ve sonrası oluşabilecek her türlü komplikasyonların ciddi problemleri beraberinde getirmesi beklenmelidir. Uzun yıllar boyunca alkol ve sigara tüketiminin damar tıkanıklığı ve sertliğine yol açmasının kanser, diyabet ve benzeri birçok hastalığı tetiklediğinin de altını çizmeliyiz.

Yaşlı İnsanlarda Kapak Problemi Ve Ameliyat

Cerrahi travmalardan ziyade farklı uygulama yöntemlerinin, ileri yaştaki insanların kapak ameliyatı riskinden daha kullanışlı olduğu bilinmektedir. Dünyanın birçok noktasında kullanılan ve yeni bir uygulama metodu olarak kabul edilen Perkütan Aortik Kapak İmplantasyonu yönteminin, ülkemizde de kullanılmaya başlandığını söyleyebiliriz. Damar ve Kalp cerrahlarının bu konuda sizlere yardımcı olacağına emin olabilir ve ameliyat riskini minimum seviyelere çekebilirsiniz.

Ameliyatsız Uygulamalar Hangi Yaşlılar İçin Uygundur?

Cerrahi kesi ve farklı yöntemlerle ameliyatın, yaşlılarda anjiyo ameliyatı konulu bu yazımızda da değindiğimiz gibi ciddi sorunlara yol açabildiği bilinmektedir. Kalbi durdurmak ya da göğsü açma gibi zorlu işlemlerin, ileri yaştaki hastalar için problem niteliği taşıdığını belirtmeliyiz. Cerrahi işlemler söz konusu olduğunda kalp bölgesinde yer alan apeksin kesilmesi ve o kapak bölgesinde işlem uygulanması söz konusu olacaktır. Bu işlemlerin perkütan yolu ile değil anjiyo yoluyla yapılması sebebiyle belirli riskler de göz ardı edilmemelidir. Kalp cerrahları ve kardiyologların bulunduğu uygulamaların birçok ekipman ve komplike bir çalışma sonucunda işlemlerini gerçekleştirdiği bilinmektedir. Perkütan yolu ile ameliyatsız bir şekilde kapak problemlerinizi yenebilmeniz için bu işlemlerin gelişimi ve sonuçları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Yaşlı insanların ameliyatın ağırlığı ve yaşadığı hastalıkların tetiklenmesi gibi durumları bilmesi ve bu doğrultuda hareket etmesi faydalı olacaktır. Aynı zamanda, doktorunuz kontrolünde hareket etmeyi ihmal etmemeli ve durumunuzla ilgili çeşitli değişken unsurları değerlendirmelisiniz.

Yaşlılarda Anjiyo Tedavisi

Yaşlılarda Anjiyo Tedavisi Tehlikeli Midir?

Perkütan Aort Kapak İmplantasyon Uygulaması

Bu uygulamanın, ameliyat sonrasında iyileşme süresi oldukça hızlı seyirlerde gerçekleşmektedir. Hastanın herhangi bir hastalığı bulunmuyor ise, kısa süreler içerisinde toparlanacağını ve yaşamına devam edeceğini belirtmemiz gerekiyor. Klasik cerrahi uygulamalar sonrasındaki yoğun bakım süreleri baz alındığında, perkütan aort kapak implantasyon uygulaması oldukça hızlı sonuçlar verecektir. Aort kapak sorunlarının giderilmesi adına uygulanan bu işlemlerin, pratik ve sağlıklı sonuçlar vermesi özellikle yaşlı insanların yönelimindeki artışla kendisini göstermiştir. Mitral kapak sorunları gibi problemlerin de ileri aşamalarda perkütan yöntemleri ile sağlanabileceği de vurgulamalıyız. Doğuştan kalp hastalığına sahip çocuklarda ve yaşlı insanlarda perkütan kapak kullanımının büyük oranda olumlu sonuçlar vermesi kaçınılmaz olacaktır. Ameliyat riskini göz önüne aldığınızda, perkütan aort kapak implantasyonu uygulamalarını gözden geçirmeli ve doktorunuz kontrolünde fikir sahibi olmaya özen göstermelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz Anjiyo hastalarının ve Anjiyo Ameliyatı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.